Tolik myšlenek se snad nevejde ani do jednoho článku aneb hlavním tématem morčátka

25. září 2011 v 19:43 | Kejtý |  Novinky z chovu
Ano, vím. Dlouho jsem se tu neukázala, ale zase mi pomůže zaručená výmluva - škola. Promiňte, ale nechci se o ní mimořádně bavit. Postačí vám vysvětlení, že sedím nad sešitem biologie a šprtám se ty blbosti, začínaje obecnými vlastnostmi organismů a ekologie bakterií konče (2,5 listu A4). A to se musíme učit i 11 divných latinských(?) názvů bakterií typu: Shigela dysentriae, které neumím pomalu ani vyslovit, natož se naučit, jak se píší!

Proč jsem nenapsala včera? Vybírali jsme brambory (těžká to práce, nepřeji zažít). A tak nějak cca od pátku jsme s Anet pracovaly na morčecím jídelníčku, který jsme jen tak mimochodem už dokončili! Sepisovaly jsme všechny vhodné druhy zeleniny, ovoce, pamlsků, větviček, bylinek atp. A dnes jsme udělaly tak nějak teoreticky týdenní jídelníček. Už jsme také začaly se sběrem bylinek, které hodláme sušit na zimu, aby měla morčátka co papat. Sbírat budeme dokud to bude možné a také musíme udělat pořádnou zásobu větviček, abychom morčátkům dopřáli něco na obrušování zoubků. Také budeme kupovat bylinky, abychom mohly krmit i čerstvými. Vybraly jsme jich šest, takže uvidíme, které z nich budou mít v obchodě. Dále budeme možná kupovat i semínka obyčejné trávy, protože jsou na ni morčíci zvyklí a my jim nechceme tuto vitamínovou bombu odepřát. Sena máme obrovskou zásobu, takže o to nouze není - je navíc plné bylinek, obsahuje různé luční květiny, kterých máme vždy plnou zahradu.


Dnes jsme vymýšlely, jak morčátkům udělat v klecích pohodlněji a jak jim dopřát i trochu zábavy, abychom z nich přes zimu neudělaly kuličky. V obou klecích budou bývat patra - nepříliš široké destičky, na které budou moci morčátka "vyhupsnout" a podívat se, co se děje kolem nebo co se jim nese dobrého, navíc se tím vytvoří i jakési domečky ;). Ne, že by přes plastovou vaničku neviděli, ale takto budou mít určitě větší přehled. Dále zatím neurčitě plánujeme pelíšky zavěšené na kleci, myslím, že by to ušetřilo prostor a morčátka by se alespoň měla kam uložit k odpočinku :). Vše bude pokud možno vyfotografováno a my vám sem potom dáme fotky, jak se u nás bydlí morčátkům.

Dnes jsme morčíkům chtěli udělat nějaké fota, ale asi z 50 fotek zbyly pouhé čtyři, ale zato myslím kvalitní 4. Žádná se ale nepovedla s Mony ani s Valentýnkou. Avšak Baxíka se nám podařilo pěkně "vycvaknout" a Alex? Ten je hotový model, ten se skoro ani nehne, takže vznikají pěkné fotečky :).

Jedna z Alexových fotek z dneška. Kdybyste to náhodou (jen čistě náhodou) nepoznali, tak za ním stojí/leží je položen proutěný košík s jablíčky.

Na závěr bych chtěla říci, že tento rok hodláme připouštět Mony s Alexem, naposledy, protože Monča bude mít příští rok už pět let. Zatím je v dobré kondici, takže teď si asi necháme jejího potomka, nejraději samičku. A kdy, že? Nejdříve musíme pěkně s pomocí octu vyčistit mřížky klece (nechci ani raději popisovat, jak jsou špinavé), potom utvořit druhé patro (jak jsem říkala, pár cm široké), jednoduše vložíme desku nad plastovou vaničku, kde bude umístěn seník a do budoucna se odtud budou moci morčátka dostat i na pelíšek zavěšený od "stropu" klece. Ještě přemýšlíme, jestli desku neobalíme nějakou látkou, po které by se pohodlněji chodilo, nebo látkou (možná vycpanou), která by sloužila jako pelíšek (nebudu ani říkat, že bych morčátkům chtěla pořídit i záchod a postupně je na něj naučit chodit). Až toto všechno vybudujeme, přemístíme prvně náš páreček do klece s tímto všemožným vybavením. Chtěla bych přemístění uskutečnit už příští víkend. A ku příležitosti narození morčátek bych založila stránku našeho hobby chovu (musím přiznat, že jsem se inspirovala u ketsi).

První z Baxíkových fotek (další dvě - Álova a Baxíkova - přibudou jindy). Musíte uznat, že se mimořádně povedla, protože je zaostřena na to, na co má být a má jistou kvalitu.. V pozadí lze vidět jednu z našich jabloní (s velkým množstvím jablek) a nepatrně se tam objevuje jedno z našich tří polí.

Tak vidíte, jsem stále plná ambicí a možná někdy i nesplnitelných přání, ale myslím si, že toto by se nám mohlo povést vybudovat, tak držte palce, ať se nám vše podaří, jak má
Kejtý
 


Komentáře

1 ketsi ketsi | Web | 25. září 2011 v 20:57 | Reagovat

Jůj, to je dlouhatánský nadpis. :D
A jinak nevadí, že jsi tu nebyla. :-) Škola je v této době důležitá a vím, jak to máš těžké, takže nemám ani důvod se na tebe zlobit, když se tu neukážeš. A myslím, že člověk, který by se za to na tebe zlobil, by byl pěkně blbý. ;D
Jo to je totální zlo, když člověk pomale ani neví, jak se ti latinský názvy čtou, natož jak se píší! Vůbec, ani trošičku ti to nezávidím. Ale držím palce, ať se to naučíš co nejlépe. :o)

Oh, vybírání brambor jsem si založila až až a jsem ráda, že už je vybírat nemusíme! Jů, vidíte jak jste šikovné! :-) Morčecí jídelníček je velice dobrý nápad - abych se přiznala, nechtělo by se mi jej dělat. :D To my na zimu budeme pěstovat nějakou trávu pro ně, aby měli nějaké to zelené. :o))
Jo, to nám seno pomalu dochází (ale stále je ho hodně), tak jsem zvědavá jak dlouho to těm našim pažravcům vydrží. :-)

Jé ti se budou mít. Určitě to ''nějak'' potom vyfoťte. :-) Také budu v budoucnu fotit příbytky našich morčáků. Jéj, tak ať co nejdříve přibydou! :D Alex je fotogenický jo? :) To já zrovna fotogenický morčáky nemám. Možná Zizinka , ale zbytek se tak strašně hýbe pořád! :D

Wou, Monča už je tak stará? Už jde pomaličku do důchodu.. :D JÉÉÉÉÉÉ. Letos? No to je ÚŽASNÝ! :-) Já letos budu připouštět Amy a v lednu 2012 připustím Carmen a Zizi. Kdypak hodláte Monču připouštět, už tušíte tak zhruba? :) A jak popisuješ bydlení morčíků, tak já si to už živě představuji. Budou to mít báječné, to bydlení. Abych jim začala závidět... :D

Jéé. Takže bude Hobby Chov? To je skvělé! Ještě že jsi se u mě inspirovala. :D Abych se začala těšit na ty stránky. :)

Taky mám hromadu nesplněných přání, ale dál naivně doufám, že se mi splní. Proto ti budu držet palce, ať se všechno podaří jak má. :-)

2 Katie Katie | Web | 27. září 2011 v 17:15 | Reagovat

[1]:Tak to už se těším. U nás se taky všichni hýbou :D Jen Alex ne, protože ten se pořád bojí, takže až se nebude bát, asi bude taky tak zlobit :D

:D Plánujeme někdy brzo - cca o tomto víkendu nebo až za týden, uvidíme :-P. Nezáviď, budou mít kolem sebe mříže :D

To si piš, že se máš začít těšit :D

Děkuji :-)

3 Kiki a Kattynka Kiki a Kattynka | 28. září 2011 v 12:13 | Reagovat

Holčiny prosím Vás, přečtěte si tento článeček: http://svet--kolem--nas.blog.cz/1109/prosim-o-precteni děkuji :-) se svým blogem jsem zkončila a tak budu mít více času přidávat tam a chci aby se to tam rozjelo :-) co?? :-) dejte vědět na Náš společný blog, děkuji :-)

4 ketsi ketsi | Web | 28. září 2011 v 21:27 | Reagovat

[2]:Jů. :-P Takže budou takové předvánoční morčátka, jo? :D (Pokud dobře počítám - já a počty, to nikdy nepůjde dohromady :D). A závidět budu! :D
Abych se začala těšit na ty Vaše maličké morčíky - máte je vždycky tak kouzelné♥. Ukradla bych Vám je. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama