1. díl - Před připuštěním samičky

20. října 2011 v 17:56 | Kejtý |  Chov morčat
Před samotným připuštěním bychom měli naši mysl obohatit několika důležitými informacemi, které mohou být při březosti/porodu mnohdy klíčové.

KDO ZA KÝM

Mnoho chovatelů řeší dilema, kdy proti sobě stojí "pohodlnost" a spokojenost samce, nebo samice. Lepší volbou je však přemístit samičku, protože samec je ve známém prostředí z hlediska páření daleko úspěšnější a spokojenější, stráví tak méně času poznáváním nové ubikace a může se tak mnohem více věnovat své partnerce.

PŘÍBUZENSTVO

Blízce příbuzná morčata by se spolu rozhodně pářit neměla, jelikož hrozí zvýšené riziko vrozených vývojových vad, vyjímkou je tzv. liniový chov, kdy je pářena matka se synem a otec s dcerou, cílem je vyšlechtit určité vlastnosti (barva, srst apod.), každopádně hrozí zde výše uvedené riziko a nezkušení chovatelé by se do tohoto chovu neměli vůbec pouštět!
POZOR: U vzdálených příbuzných je riziko menší, ale stále tam je!

DRUH, BARVA A VLOHY

Pokud plánujeme odchovat mladé, měli bychom si ujasnit pár důležitých fakt z hlediska genetiky (vlohy od rodičů) a vhodnosti křížení krátkosrstých, dlouhosrstých a bezsrstých druhů morčat a nemalou pozornost bychom měli věnovat i správnému (nesprávnému) křížení barev, jelikož některá křížení nejsou vhodná "jen" z hlediska chovu, jiná však z toho zdravotního!

TIP: O (ne)vhodném křížení druhů (dále plemen), barev a genetice si budete moci přečíst v budoucích článcích, na které tu bude přidán odkaz!
POZOR: Neberte vhodnost křížení na lehkou váhu! Příkladem nevhodného křížení jsou saténová morčata (satén - typ/druh srsti), u nichž není doporučeno připuštět dva saténové jedince - viz. důvod.

POPRVÉ A NAPOSLEDY + JAK ČASTO

POPRVÉ: Samičku bychom měli poprvé připustit po dosažení šestého měsíce věku a současně při váze minimálně 500 g (v některých zdrojích je uváděna minimální váha o 100 g větší), musíme brát ohled i na její zdravotní stav a kondici (stres, obezita a nedostatek vitamínů je největší hrozba pro budoucí mláďata i samičku, takže ať už nakrýváme poprvé, po čtvrté či naposledy, musíme tyto faktory co nejvíce omezit!) První krytí bychom měli naplánovat před dosažením 10 měsíce věku (nutno počítat s říjí, která se opakuje zhruba po 2 týdnech), porod by tedy měl proběhnout do 1 roku samičky (později dochází ke srůstu pánevních kostí a tím se zúží porodní cesty). Sameček pohlavně dospívá v 8 týdnech a samička až od dva týdny později (tělesná dospělost je pak u samců 10 - 12 týdnů, u samic 12 - 14), nicméně samičku připuštíme až později (viz. začátek odstavce) a samce ve věku asi 5 měsíců (v pohlavní a zároveň tělesné vyspělosti, neboť při předčasném zařazení do chovu by mohl být negativně ovlivněn jeho růst) o váze 500 g.

POSLEDNÍ KRYTÍ: Samičku je doporučeno nechat sexuálně žít (využít v chovu) do věku 3-4 let, samečka až cca do 5 let, s tím, že je opět nutné přihlédnout na kondici (jak ze zdravotního hlediska, tak z tělesné konstituce) samičky.

JAK ČASTO: Aby se nám naše zástupkyně ženského pohlaví neurodila k smrti, je nutné ji nechat od samečka, březosti, porodu odpočinout, takže z osobní zkušenosti je vhodné ji nechat zabřeznout maximálně 2x ročně.

PÁŘENÍ A ŘÍJE

Aby došlo k páření, musí být samička v říji, což znamená, že jen během této doby ji může sameček nakrýt. Pohlavní cyklus samičky trvá v průměru 19 dní, to znamená, že 1x za 19 dníříji, která trvá 1 -3 dny. Pokud chováme více samiček pohromadě, je možné poznat jejich říji - vydávají brumlavé zvuky (dají se přirovnat k těm, které vydávávají samci při namlouvání), jsou aktivnější a mohou prohánět ostaní morčata (hrát si na samce, jenž chtějí připustit samičku). Během pravé říje (doba cca 6 - 15 hodin) vyvyšují zadní část těla a rozšíří se jim vulva, kde můžeme spatřit hlen bělavé barvy. Pokud bude krytí úspěšné, nalezneme na zevních pohlavních orgánech samičky tzv. zátku (produkt samčích pohlavních žláz, jejichž funkcí je ochrana před prosakováním spermatu a chrání před oplozením dalším samcem) gumovité či voskovité konzistence.

POZNÁMKA: Namlouvání probíhá ve formě tzv. tanečku samce, který dokola obchází partnerku, jestliže je v říji, nebude ho odhánět a nechá se nakrýt.

* * *

Velké množství informací pochází z vlastní zkušenosti a text je sepsán (zhotoven cca za 5 hodin), nikoli zkopírován a bude stále doplňován o nové zkušenosti a poznatky! Několik informací je načteno ze stránek chs Cavia Bohemia a Savonnier! Zakazuji jakékoli kopírování textu, jelikož je vytvořen jen jako informační zdroj!

2. díl - "Březost a porod" zde.
na 3. díle "Odchov mláďat" se ještě pracuje
 


Komentáře

1 ketsi ketsi | Web | 20. října 2011 v 19:30 | Reagovat

Jů, mám si co číst. A dokonce tu najdu hromadu dalších věcí, které se mi budou hodit, až budu psát o Březosti do časopisu. :D (A to bude každou chvíli). Jinak nemusíš se bát, kopírovat nic rozhodně nehodlám. ;-) Jsem zvyklá psát svoje románově dlouhé články na všemožné témata a vždy to musí mít mou úpravu ničí jinou (jo jsem egoista a jsem na to pyšná :D). A kopírování stylu najdu, zmáčknu CTRL+C pak CTRL+V nesnáším!!!
-
1) Nezbývá mi nic jiného než s tímto souhlasit. Připadne mi to i výhodnější v tom, že samec většinou bydlí sám a samička s několikati dalšíma. A když člověk chce nakrýt jen tu jednu a nechce přemisťovat samičku za samečkem ale naopak, tak by to měl opravdu složité. Kór, pokud sameček má menší bydlení než nějaké tři samičky (což je pravděpodobné).
2) Liniový chov znám. Ráda bych to vyzkoušela, protože doma nemáme prostory pro hromadu samců a zkušenosti s půjčováním samců mít nechceme (kdyby se mu něco stalo, tak bych si to nikdy neodpustila - a sama bych samce do cizích rukou také nepůjčila). Ale to riziko mě docela děsí.. Ještě k tomu, když nejsem zkušený chovatel - hlavně co se malých morčat týče....
3) Jojo, dva saténi či dokonce šimlové či dalmatini by se spolu neměli připouštět. Takové riziko bych rozhodně nechtěla riskovat - to by riskoval jedině množitel (jsem na takové lidi alergická... množí pro peníze). Fuj! :/ A co tak vím, tak je ještě nevhodné křižit pigmentová morčata s nepigmentovými...
4) Ah, zase se dočítám že se má připouštět samička v těch 6. měsících. Už je to asi po třetí, co tuhle informaci slyším. Pro zatím jsem slyšela věk mezi 5-6měs. Co se týče 500g, tak dle mého je to strašně nízká váha. Abych přiznala, já bych si nikdy netroufla připustit samičku dříve jak při min. 600g. Jo, dvakrát ročně je to přímo ideální (pokud teda by měla jedny mláďata začátkem roku a další až koncem).
5)Tohle bych si měla zapamatovat. Je to informace, kterou si nejsem schopná zapamatovat. A to mě zrovna tak napadá, že onekdá měla Amy říji. :D Ještě že samečci mohou nakrývat jen při říji - kdyby to bylo možné pořád, tak by to bylo velice zajímavé, no... :D

A na závěr podotýkám, že je to užitečný článek. :-) Především pro ty, kteří začínají chovat morčata. Už se těším na další - baví mě číst ty stejné informace co už vím stále dokola. :D Člověk si to alespoň lépe zapamatuje - a mě hlavě děravé to prospěje. :D :D

2 Kejtý Kejtý | Web | 22. října 2011 v 21:49 | Reagovat

Já už se bála :-P (ne vážně, od tebe bych nic takového samozřejmě nečekala :-))

1) Ano, plně souhlasím :-)
2) To já bych do toho asi na 90% nešla, protože, no radši bych to prostě nezkoušela, i když teď vlastně jeden takový odchov mít budeme a z toho zrovna dvakrát nadšená nejsem. Taky bych nepůjčovala samce a naopak, s tím s tebou rozhodně souhlasím :-)
3)To jo, ale ani začínající chovatel o tomto velice nevhodném křížení nemá ani páru a to mě taky dost děsí (ostatně při našich začátcích s chovem jsem na tom byla dost podobně, ale myslím si, že jsme nechovali a ni satény, ani šimly či dalmatiny). A množitele taktéž nesnáším, je to hnus, hnus a ještě jednou hnus, tohle bych nemohla nikdy dělat..
4) No já ti k tomu moc nepovím, naposledy jsme připouštěly Valentýnku, ale to je na moji paměť velice dávno, takže já sama nevím, od jaké váhy bych je připustila, každopádně až budu mít nějakou novou morčinku, uvidím, jak se rozhodnu, jestli se mi bude jevit jako ještě příliš malá.
5) No, já to také moc nevím, přece jenom, nikdy jsem moc říje nesledovala a při začátcích chovu nevěděla, že vůbec něco takového existuje a co to vlastně je :D

Děkuji, snad bude někomu nápomocný, protože to je jeho cílem :-)

3 ketsi ketsi | Web | 6. prosince 2011 v 18:26 | Reagovat

[2]:Musím říct, že i moje chovatelské začátky nebyly zrovna slavné.. Ani já jsem o tom neměla páru,.. Od doby co jsem měla Wicky, tak jsem stěží rozpoznala některá plemena od sebe - teď mi to už naštěstí nedělá až tak velký problém :D. A když si tak vzpomenu na ten rok 2009, tolik se toho změnilo. Musím říct, že moje zkušenosti s morčaty se posunuly o řádný kus dopředu a jsem na sebe velmi hrdá. (:D) Doufám, že zkušenosti jen porostou, ale jen v dobrém slova smyslu se samými pozitivy. :-) Ale to jsem odbočila..
Původně jsem chtěla odpovědět na čísilko dvě. :-P

2) Musím se přiznat, že za těch pár měsíců (od doby co jsem psala první komentář na Liniový chov), tak jsem si udělala zcela jiný obrázek.
Po tom, co jsem si přečetla atp., můj názor je trošku jiný, zřejmě stejný jak ten tvůj. Do liniového chovu bych nešla. Může to být sice fajn si udržet v chovu určité znaky, což je účel příbuzenské plementiby, ale v současnosti bych na takové riziko přistoupila jen v nejhorším případě, kdy by hrozilo já nevím co...

4 Katie Katie | Web | 11. prosince 2011 v 11:15 | Reagovat

[3]: Musím souhlasit, i já jsem začínala prakticky od nuly a zdaleka nevěděla tolik informací, co teď.

Jojo, já bych se asi nenáviděla, kdybych morčátkům nějak ublížila. Musím říci, že Mony bude mít s největší pravděpodobností maličké a Alexem, za což jsem velmi ráda :-)

5 aranva aranva | 7. března 2013 v 17:06 | Reagovat

Dobrý den, jak vypadá zátka, kterou samec vytvoří samičce při nakrývání? Máte foto - pokud ano, bylo by je možné přidat na stránky?

6 Katie Katie | Web | 17. března 2013 v 22:30 | Reagovat

[5]: Jak se píše v článku, má voskovitou či gumovitou konzistenci, předpokládám bílé barvy či s lehce průhledným nádechem. Přiznávám, že jsem si tohoto nikdy nijak zvlášť nevšímala, takže nemohu posoudit. Fotografii nemám, ale nyní mám s největší pravděpodobností březí samičku, takže se pokusím zjistit víc a v případě, že budu mít možnost zátku vyfotografovat, dodám foto na 100% na stránky :-).

7 Morphea Morphea | E-mail | 27. února 2014 v 19:54 | Reagovat

Ahoj,mám samičku asi 1,5 roku starou a zřejmě březí? Tu jsem si přečetla katastrofický scénař? Jak se mám co nejlépe připravit, děkuji za vaše reakce

8 Zdenda Zdenda | 4. dubna 2014 v 11:00 | Reagovat

Ahoj, mám asi velký problém. Před Vánoci 2013 jsem koupil mláďatko -samce, aby se o něj moje 2 letá samička srarala (adoptovala ho), morčátko přijala v pohodě, sice to byl takový hulvátek, ale naučila ho pravidla chováni a řád v jejím teritoriu. Nicméně sameček dospěl a začal "tančit" kolem samičky a vydával zvuky na námluvy. Samice se nenechala, ale on to po pár týdnech zkusil znovu a trefil termín, to se mé samičce nelíbilo a nejspíš na samečka zaútočila (je tělesně zdatnější a starší), samečkovi způsobila otok na přední tlapce, dokonc  mu vykloubila ji vykloubila, sameček vážnému zranění podlehl a zanechal mi nejspíš březí samici, která bude mít 3 léta v tomto roce. Značně přibrala, ale nevisím ty správné rysy, možná je moc brzy, ale jde o to, že je stará na první porod. Fakt a to zjíštění, že je to kritickè kvůli zuženým kostem a věku. Bojím se o ni, aby to nedopadlo tím nejhorším způsobem. Každopádně ji budu podávat ňamky, ovoce a vitamíny, snad to zabrání komplikacím. Děkuju za článek :-)

9 Jáá Jáá | E-mail | 17. června 2014 v 12:45 | Reagovat

Ahooj :) moje morče Princezna porodila dvě morčata, samičku Šmoulinku a samečka Alexe. Už je to týden co jsou na světě a Alex se už chce připouštět se Šmoulinkou (sestrou) co s tim mám udělat?? Když ještě pijou mateřské mléko? :o :D

10 Katie Katie | Web | 29. června 2014 v 11:46 | Reagovat

[7]: Nevím, kde vidíte popisovaný katastrofický scénář (v některých věcech je třeba upozornit na možná rizika, ale v tomto případě nevím, na co narážíte), nicméně si myslím, že první březost v 1,5 roce života zase takový problém nebude. Sama byste mohla uznat, že běžný chovatel asi těžko určí, do jakého věku je nevhodné poprvé pářit samici. Jestli máte nějaké pochybnosti o zdraví morčete, bylo by vhodné obrátit se na odborníka. Na konci článku je uvedeno, že některé informace pocházejí ze stránek chovatelských stanic, tudíž je jasné, že já si doporučené doby nevymyslela. Předpokládám, že je určili ti, kteří tomu rozumí :-).

11 Katie Katie | Web | 29. června 2014 v 11:59 | Reagovat

[8]: Nebudu vám říkat, že zakoupit samečka ke starší samičce nebyl dobrý nápad (ostatně jsem tuto situaci také řešila). Teď je (nebo spíš bylo - omlouvám se za velice opožděnou reakci) potřeba řešit to, co už nastalo. Je fakt, že oficiální zdroje říkají, že je to nebezpečné, nicméně myslím, že teď už s tím nic nenaděláte a nějaký úzkostlivý strach taky není na místě. Pokud máte o samičku strach, bude lepší, když  zajdete k veterináři (nejlépe tomu, který se specializuje na hlodavce - vím, o čem mluvím). Ten by vám určitě řekl víc a snad by se ani nepozastavoval nad tím, jak a proč se to stalo (občas se to holt přihodí a myslím si, že to není potřeba „rozmazávat“).
Nemáte za co děkovat a pokud se sem ještě někdy zastavíte, dejte vědět, jak to dopadlo :-).

12 Katie Katie | Web | 29. června 2014 v 12:16 | Reagovat

[9]: Určitě se stačí podívat na stránky o morčatech, kde uvádějí přesnou dobu odstavení mláďat. Obecně se uvádí doba 4-6 týdnů a váha kolem 250 g. Ona mláďata obecně dost skotačí, dělají různé blbinky, všechno prošmejdí a zkoušejí nové věci. Já tedy z hlavy nevím, kdy dochází k pohlavní vyspělosti morčat (kdy je schopný sameček oplodnit samičku, od jakého věku už je samička schopná oplodnění), ale pokud se doporučuje odstavení v uvedené době, myslím, že váš strach je v době prvního týdnu naprosto zbytečný.

13 MatUndeni MatUndeni | E-mail | Web | 11. července 2018 v 1:55 | Reagovat

Is Fish Amoxicillin Safe For Humans On Sale Dutasteride Amoxicillin Use In Dogs  <a href=http://brandciali.com>cialis 40 mg</a> Propecia Prolactina Vasaka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama