Údržba ubikace a příslušenství

6. října 2011 v 16:36 | Anet |  Chov morčat
Rozhodla jsem se připravit pro naše návštěvníky článek o čištění ubikace morčat a dalších věcí, protože zdraví morčátek nezáleží jen na jídle, ale také na tom, kde morčátka tráví většinu života.

1. výměna podestýlky, mytí, čištění a desinfekce plastového dna

(Rady jsou zaměřeny pro majitele klecí a ubikací s plastovou vaničkou.)
Většina chovatelů mění podestýlku svým morčátkům hned několikrát za týden, jelikož po delší době smrdí (není bezpodmínečně nutné po každém očištění, např. pomocí špachtle, dno ještě omýt).

Důkladné čistění (tedy vlastně desinfekci) provádíme za pomoci desinfekčního prostředku, jelikož na dně se vytváří z moči kámen, který lze samotnou vodou jen těžko smýt (kór po delší době). Tuto práci provádíme dle potřeby, ale z osobní zkušenosti je nejlepší desinfikovat (= pořádně vyčistit dno) 1x do týdne, max. 14. dní, obyčejným octem, který dokáže usazeniny téměř odstranit (zbytky dočistíme starým kartáčem). O množství můžeme polemizovat, ale potřebujeme ho k pokrytí celého dna vaničky. Dobu působení odhadneme po několika čištěních a ocet ředíme dle potřeby nebo vůbec. Po této "očistě" vaničku omyjeme pod proudem horké vody a vytřeme do sucha.

2. čištění mřížek klece i seníku

Mřížky není nutné čistit moc často, ale alespoň 1x za rok bychom tuto časově náročnou práci měli vykonat, protože morčátka na ně dávají tlapky, na kterých mohou mít přilepená "hovínka", a pokud jimi podáváme ovoce, jsou samozřejmě ulepené. Čistíme pomocí octa (případně ředěného s vodou) a hadříku.

3. očištění vnitřních stěn napáječky a kovového "sosátka"

Není nutné pořizovat štětku na láhve, protože důkladně vyčistit pítko zvládneme i bez ní. Rýže a ocet jsou běžné suroviny, které najde doma každý a právě pomocí nich krásně odstraníme řasy - vodu a ocet naředíme 1:1, přidáme hrstku rýžových zrnek, pořádně protřepeme a důkladně opláchneme. Vnitřek násosky vyčistíme pomocí vatových tyčinek (či kouskem vaty namotaným na špejli). Tuto "akci" provádíme cca 1x týdně.

4. mytí misky

Ať už naše morčátko vlastní misku keramickou či umělohmotnou, musíme vždy dbát na čistotu. Misku umyjeme pod proudem vody a případně dočistíme houbičkou či kartáčem.

5. čištění a mytí ostatního vybavení klece

Někteří chovatelé vlastní další příslušenství klece, které už pro život morčete není tolik podstatné.
PELÍŠEK - nutný vyprat, nejlépe 1x do měsíce, v případě velkého ušpinění i častěji
DOMEČEK (dřevěný) - ten můžeme maximálně otřít od výkalů (jestliže v něm morčata čůrají, moc dlouho nevydrží)
PROLÍZAČKY - Jestli je nutné určitou prolézačku omýt či nějak více ošetřit už musíme poznat sami (podle materiálu).
VYBAVENÍ NA POTRAVU (koulička na zeleninu, držák na mrkev apod.) - plastové doplňky většinou stačí jen otřít mokrým hadrem, u věcí s mřížkami bychom měli postupovat tak jako u čištění mřížek seníku a klece
ZÁCHODKY: Vyprazdňujeme je každý den (většinou i omyjeme)

Tip nakonec: Místo popisovaného octu můžeme také použít kyselinu citronovou, která má velice podobné účinky. Ředit musíme podle zaneřáděnosti dna a s touto kyselinou pracujeme stejně jako se zmíněnou kyselinou octovou.
 


Komentáře

1 Sany* Sany* | Web | 6. října 2011 v 21:22 | Reagovat

dobry rady ;)

2 ketsi ketsi | Web | 9. října 2011 v 17:51 | Reagovat

Souhlasím se Sany. Jsou to velice dobré rady. Přímo nad zlato. ;oD
Abych se přiznala, netuším, kolikrát do měsíce/týdne morčákům čistím. Ale vím, že v sobotu jsem jim čistila. :o)

Jojo, jak popisujete čištění napáječky, tak přesně tak to dělám. :o) Horká voda, nejlépe rýže a vatové tyčinky. To jsou opravdu pomocníci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama