2. díl - Březost a porod

5. prosince 2011 v 22:19 | Kejtý |  Chov morčat
V minulém díle jsme si pověděli mnoho zásadních informací o tom, co udělat před tím, než připustíme samičku a také o samotném páření a říji. V tomto článku se zaměříme na věci poněkud zajímavější a i když se může zdát, že půjde jen o věci radostné, je opak pravdou, protože v době březosti a porodu můžeme zažít velice krušná období.

BŘEZOST

Co to je? Březost je označení pro období, kdy rostou a vyvíjejí se mláďata v matčině děloze.
Doba: průměrně 68 dní (60 - 72) s tím, že u více početných vrhů a prvorodiček je doba kratší, u méně početných naopak delší
Příznaky: Absence nové říje za 16 dní; znatelný nárůst váhy (samička se zaobluje do tvaru hrušky)

Péče o samičku:
V době březosti potřebuje samička zvýšit příjem potravy (pro rostoucí mláďata uvnitř bříška), nesmíme ji však překrmovat (zejm. obilnými směskami, kukuřicí či slunečnicí, jenž jsou bohaté na tuky). Základní jednotkou vyvážené, vhodné stravy pro březí a kojící samice jsou vitamíny a to zvláště vitamín C, proto v tomto období musíme zvýšit jejich příjem.
POZOR: Nadbytek vitamínu C může vést k tvorbě močových kamenů!
TIP k jídelníčku: Červená řepa, navzdory zažité pověře, narozdíl od petržele, kterou nesmíme březím samičkám podávat, potraty nezpůsobuje!

Průběh:
Už ve 3 týdnu březosti může zkušený chovatel rozpoznat pohmatem nepatrné zaobleninky uvnitř bříška, přičemž každá zaoblenina představuje 1 plod (velmi často jsou plody zaměňovány s orgány samičky). Prohmatávání musíme provádět s citem, protože při silnějším stisku můžeme plod, přibližně velikosti hrášku, jednoduše poškodit. Ve čtyřech týdnech se zaobleninky oddělují a je možné je snadněji nalézt.

TIP: V období březosti samičku pravidelně vážíme (přibližně od 4 týdne zaznamenáváme nárůst) a necháváme čas od času proběhnout.

Od 7 týdne lze pozorovat pohyby mláďat a v případě, že samička žije s partnerem či samičkou/ami, je dobré ho/ji/je z důvodu jejího klidu v tuto dobu oddělit. Asi 14 dní před porodem (v některých zdrojích jsou uváděny dny dva) mláďata otevírají oči a ještě v děloze stihnou vyměnit mléčné zuby za trvalé. Kolem 9. týdne březosti se začínají připravovat porodní cesty, pánevní kosti se rozšiřují a pro zkušené chovatele je to signál, že porod začne během několika hodin, výjimečně dnů (přiložíme prsty před přední okraj vulvy v místě spojení pánevních kostí; šířka 1/2 až 1 palec signalizuje porod za 24 - 48 hodin, někdy nastane porod až za několik dní, a to bez problémů). Ke konci březosti se snižuje intenzita pohybů mláďat a nezkušení chovatelé by mohli mít obavy, že se něco závažného děje, avšak důvodem je zvětšování mláďat - nedostatek místa k hýbání se.
POZOR: Jestliže samice nebaští (snižování váhy), není veselá a je apatická, je nutné vzít ji k veterináři, většinou se jedná o tzv. toxémii (více informací o nemoci březích morčat zde) a prognóza je ve většině případů nepříznivá.

POROD

Příznaky blížícího se porodu:
 • hrabání v podestýlce
 • nabývání genitálií
 • vyměšování hlenů
 • děložní stahy viditelné na břiše
 • menší intenzita pohybu po ubikaci
 • menší příjem potravy
 • možnost rychlejšího dýchání
 • možnost nálezu větší hromádky bobků

PRŮBĚH PORODU
Samička najde vhodné místo i dobu pro porod (nelze s určitostí tvrdit, že samičky rodí více ve dne či v noci; nejdůležitější je pro ně totiž doba, kdy se cítí nerušeny a v klidu, pohodě).
Samičky morčete rodí v sedě (mláďata snadněji kloužou z porodních cest) a mláďata přicházejí na svět nejčastěji hlavičkou napřed. Samička nejdříve prokousne plodový obal a překousne pupeční šňůru. Poté mládě olíže a usuší (při chovu více samic ve stejné ubikaci se mohou na očišťování podílet i ostatní samice). S každým mládětem by měla vyjít i placenta, kterou samička pozře (jedná se o instinktivní chování /z dob, kdy morčata žila volně v přírodě/; placenta se podílí na spouštění mléka). Za normálních okolností můžeme najít na podestýlce několik malých kapek krve a můžeme vidět vlhkou podestýlku od plodové vody. Čas normálního porodu se pohybuje okolo 15 - 45 minut (závisí na počtu mláďat), přičemž intervaly mezi jednotlivými mláďaty jsou asi 5 minut. Po ukončení porodu můžeme vidět odpočívající samičku v obležení svých mláďat. Malá morčátka se rodí plně osrstěná, vidoucí, schopna od druhého dne přijímat pevnou stravu (nejdříve jen ochutnávají). Ihned po narození se s jistým krokem pohybují po ubikaci.

POZOR 1: U prvorodiček se můžeme někdy setkat s nedostatečnou péčí o mláďata, pak musíme vše potřebné zajistit sami (od vyjmutí novorozence z plodového obalu, po usušení a ošetření pupečního provazce /přerušit jej cca 1 cm od bříška a zdezinfikovat např. betadinou či septonexem/). Jestliže mládě nepřijímá potravu do 12 hodin, musíme jej začít přikrmovat!
ZAJÍMAVOST: Čerstvě narozené mládě (než jej matka patřičně olíže a usuší) vypadá jako kulička obalená slizem.
POZOR 2: Chov více březích samic společně není mnoha chovateli doporučováno, jelikož mají zkušenost s načasováním porodu samic na stejné období, a to i přesto, že mláďata ještě nejsou plně vyvinuta, tudíž pak samice přijdou o vrh. Dalším ohrožením je pro březí samice konzumace placenty jiné samičky, která následně vyvolá stahy dělohy. Důsledkem jsou pak nevyvinutá mláďata a jejich případný úhyn.

MOŽNÉ PROBLÉMY (TĚSNĚ) PŘED A PŘI PORODU
 • březost trvá již více jak 72 dní a ustaly pohyby mláďat
 • samička tlačí více než 10 minut a stále nepřichází na svět žádné mládě
 • krve je více než je množství čajové lžičky
 • samička se pokouší to vzdávat, je unavená a ještě neporodila všechna mláďata
 • placenta neodejde s každým mládětem
Častým problémem je dnes už velmi známá nemoc březích morčat - toxémie, která postihuje nejčastěji morčata s nadváhou a prvorodičky - samička je cítit po acetonu /vůně odlakovače na nehty/ v období především 2 týdny před a 2 týdny po porodu. Léčba je většinou neúspěšná a výsledkem je úmrtí samičky. O osiřelá mláďata se poté musíme postarat.
Porodních komplikací může být spousta: můžeme se setkat s jakkoli ztíženým porodem, mohou ustat pohyby mláďat v břiše matky, nebo se mohou narodit mrtvá mláďata.

* * *

Mnohé informace pocházejí z vlastní zkušenosti, několik je jich však načteno z odborného článku chs Cavia Bohemia. Článek bude neustále v aktualizaci. Zakazuji jakékoli kopírování textu, jednak z důvodu asi 6 hodinové práce a jednak proto, že tento článek je připraven pouze jako informační zdroj!

Předchozí díl (tedy 1.) - "Před připuštěním samičky": zde
na 3. díle - "Odchov mláďat" se teprve pracuje!!
 


Komentáře

1 ketsi ketsi | Web | 6. prosince 2011 v 18:16 | Reagovat

Připadne mi strašně zajímavé, že při méně početném vrhu je samička DÉLE březí, než při více početném, kde je doba březosti naopak KRATŠÍ. Člověk by řekl, že je to naopak. :o)
O červené řepě jsem tuto pověru slyšela, ale nikdy jsem jim ji ani nedala a vím, že dávat ani nebudu, takže se ničeho bát nemusím. A petržel jsem jim ještě zkoušet vůbec nedávala.. (Ostatně, březí samičce jsem skoro nikdy neměla možnost nic takového dát, neboť březí samičku jsem měla zatím pouze dvakrát).

Nejsem zkušený chovatel, takže ho*no poznám. :D (Ještě že mám tu mamku). A to, že jedna zaoblenina představuje 1 plod, si pokusím zapamatovat. Mohlo byse mi to hodit. :-P
Vážit samičku v době březosti je fajn. Člověk si díky tomu může i zhruba odvodit počet mláďat (ale to není až tak přesné, jak prohmatání).

Konečně jsem se dočetla to co jsem potřebovala - zda se má oddělovat samička od samičky v době porodu, alespoň jedné z nich. :-) Vrtalo mi to hlavou a čím dýl nad tím člověk přemýšlí, tak se do toho více zamotá.
To jsem nevěděla, že se to dá takhle na palce měřit. Další užitečná věc, která mi zřejmě bude k ničemu, protože já nic nikdy nepoznám, protože jsem slepá jak patrona. :D ;(
Toxémie je jedna z věcí, které se obávám. Ty různé porodní komplikace a nemoci březích samiček jsou dost odstrašující - budu jen doufat, abych s ničím takovým nepřišla do styku (nerada bych měla mrtvá mláďata či samičku, nebo rovnou oboje....).

Připadne mi to strašně...(nevím jakým slovem to nazvat)... krásné, úžasné, zajímavé, že malá morčátka již vidí, jsou ostrestěná, mohou přijímat pevnou potravu, běhají... Snad u žádných zvířat natož lidí, to takhle není, alespoň co vím. :o)

Já doufám, že Amy zvládne porod na jedničku a že mláďátka budou zdravá. Snad se o ně zvládne jako prvorodička perfektně postarat. :-)
A k tomu druhému Pozor 2: toto jsem opravdu nevěděla, to se přiznám. Je to dobré upozornění, velmi poučující..

S tou toxémií mě už nestraš! :D
Je to strašný strašák pro mě. (Cítila bych se příšerně, kdybych přišla o jednu ze svých samiček. A když je většina léčeb u toxémie neúspěšná, je to důvod navíc, abych se bála o své drobečky).
*

Bát se nemusíš, nehodlám to kopírovat. ;-) A CHS Cavia Bohemia je úžasná! Paní Vítková to napsala na stránky opravdu přehledně skvěle! Ráda se na její stránky vracím a pročítám veškeré nemoci (a pak se zbytečně stresuji :D). A 6 hodin práce? Ah, umřela bych. (Již teď x dlouhou dobu slibuji článek o morčecích výstavách a cítím se velice trapně, neboť jsem to ještě zatím vůbec nepřidala a nejsem ani v polovině článku  :-|).

2 Kejtý Kejtý | Web | 7. prosince 2011 v 17:24 | Reagovat

[1]:Ano, je to zajímavé :-) Já morčátkům před několika dny dávala červenou řepu poprvé a chutnala jim, ovšem raději se ani nebudu zmiňovat jak to u nás po oloupání a nakrájení vypadalo :D

To jo, když chce člověk na něco složitého přijít, dobere se k takovému výsledku, kde pak stejně netuší, jak k tomu došel :-D

To samé já, já taky nejsem schopna nic poznat :-D
Ano, toxémie je je zákeřná mrška, naštěstí se nám to zatím nikdy nepřihodilo (musím zaklepat) a doufám, že se nám to v budoucnu ani nestane. I když se mi zdá, že se tahle nemoc objevuje čím dál častěji.

Budu doufat s tebou, jak při porodu Mony, tak i při porodu Amy.

Nebudu, neboj, ale až se jednou pustím do článku o toxémii, tak to teprv bude mega strašák.

:D Souhlasím, je tam snad vše, co potřebuji. Přiznám se, že jsem jednu dobu pročítala nemoci a to bylo pane něco, člověk se tam dočte o nemocech, o kterých ani neví, že existují.
Jojo, to víš, musím mít vše dokonalé :D. No vidíš to, já zase tento článek psala snad měsíc. Pořád něco připisovala a podobně :D

3 nk nk | E-mail | 26. ledna 2014 v 10:48 | Reagovat

kolik může samice porodit na poprvé mládat???????????????

4 nk nk | E-mail | 22. února 2014 v 20:12 | Reagovat

hele ty přestan nás strašit z nějakou toxémií my snad všichni máme svoje morčátka rádi tak to snad tak je a pak když nám řekneš že morče může chytnout toxémii tak se pak o ně akorát bojíme tak si ty debilní kecy nech ve své hlavě jasný?? :-|  O_O  :-?  8-O

5 michaela krohaříková michaela krohaříková | E-mail | 26. března 2014 v 16:14 | Reagovat

nk má pravdu já mam moje 2 morčátka strašně ráda a ted se o ně akorát bojim tak sorry ale prosimtě s tím přestan :-) a nám porodila ve 2-3 letech samička mládě a nic se jí nestalo a to jako skoro všude píšou že samička by měla mít mládata do 1 roka a pak už je to nebezpečný a to je velká kravina :-?  :-|

6 verča verča | E-mail | 30. března 2014 v 18:34 | Reagovat

jo no toje kravina že může mít samice mládata do 1 roku :-?

7 verča verča | E-mail | 30. března 2014 v 18:36 | Reagovat

jo a kolik jich míšo ta samička (mládat) měla??????????????????? :-D  8-)  :D  ;-)

8 Ivča Ivča | 3. května 2014 v 18:57 | Reagovat

Do jednoho roku by měla mít POPRVÉ mladé, poté se jim tam zpevňujou nějaké kosti a pak už je to nebezbečné. Abys to pochopila, je nebezpečné, když je prvorodička starší než jeden rok. [5]:

9 morcevpohode morcevpohode | Web | 29. června 2014 v 13:10 | Reagovat

[3]: Nevím, nikdy jsem to nezkoumala. Nejde to říct přesně, záleží na mnoha věcech.

[4]: Nejde o strašení, je to pouze upozornění. Jestliže nemáš zájem o tyto informace, nemusíš celý článek číst, vždyť stačí opustit stránku. Vždycky je dobré vědět dopředu o možných rizicích, než se s nimi pak setkat nepřipravená :-). Chov morčat (a vůbec všech zvířat) není o tom, že o všem špatném nechci slyšet, a tak budu dělat, že se s ničím takovým přece setkat nemůžu. :-?

[5]: Tady si zase jeden člověk dává jiná jména. IP adresa je stejná u jmen „nk“ a „michaela krohaříková“. Opravdu nepochopím, proč se k tomuto některé osoby neustále snižují a myslí si, jak na to nepřijdeme! Že ti porodí samička ve 2-3 letech zdravé mládě přece ještě nevyvrací fakt, že je to nebezpečné. Tyto informace si nikdo z nás nevymyslel - předpokládám, že taková doporučení určil nějaký odborník, který ví, o čem mluví.

10 morcevpohode morcevpohode | Web | 29. června 2014 v 13:17 | Reagovat

[6]: Přesně, jako píše [8]: Ivča, ve svém komentáři. Nevím, kde jsi četla, že může mít samička mládě pouze do jednoho roku - to vůbec není pravda. Všude určitě píší, že se doporučuje, aby PRVORODIČKA(!) porodila mláďata do jednoho roku svého života.

11 Michaela Krohaříková Michaela Krohaříková | E-mail | 1. července 2014 v 11:08 | Reagovat

měla 3

12 Dasenka Dasenka | E-mail | 15. září 2014 v 19:15 | Reagovat

Ahojky mam brezi samicku ale vubec nevim jak dlouho muze byt brezi pohyby mladat jsou vydet hodne chtela bych byt u toho jak se narodi ale jak to odhadnout kdy to prijde :-(  :-(

13 Natka Natka | E-mail | 27. října 2014 v 18:43 | Reagovat

my máme noví morče ze zverimexu je nádherný ale už ze začátku nám přišlo nějak tlustý a když jí prohmatám břicho tak de nahmatat takový mini kuličky asi tak 2 nebo 3 a to morče váží asi 952 g myslíme že je teda březí ale ve zverimexu nám nic neřekly o tom že je březí tak nevim. :-|

14 Anyou Anyou | 14. března 2015 v 11:38 | Reagovat

ahoj díky za článek dozvěděla jsem se tu spoustu zajímavých věcí a vím stoprocentně že moje morče bude co nejdříve rodit :-)

15 morcevpohode morcevpohode | Web | 6. dubna 2015 v 11:30 | Reagovat

[13]: Ve zverimexu často ani oni sami nevědí, zda dané zvíře mláďata nečeká. Ale je velice pravděpodobné, že si domů odneseš již březí samičku, protože zpravidla morčata (samičky od samečků) neoddělují.

[14]: Děkujeme :-)

16 Natalia Natalia | 27. září 2015 v 17:39 | Reagovat

Ahoj vsichni, tady to sice nebylo asi nikde napsane, ale chtela bych se zeptat jestli mi prezije moje milovana Dixinka, kdyz uz ma pet let a je brezi.. Mame dva samecky, a Dixinku, utekli k sobe asi pred mesicem a pul do ohrady.. Od te doby se zacala zakulacovat, no proste je brezi.. Ach jo, strasne se o ni bojim,..😖💔

17 Soňa Soňa | 21. listopadu 2015 v 18:44 | Reagovat

Článek je moc hezky napsaný, je to pro mě poprvé kdy jsem studovala porod zvířátek:)Naše Janička už je jako hruška, vyhání samečka od jídla i od sebe, tak ho vystěhujeme, bojím se, že porod prošvihneme,protože jsme každý den v práci.....ale pokusíme se jí nachystat hezký pelíšek:)Mohu se zeptat, za jak dlouho je opět připravena mít další mláďata, asi už bude muset bydlet sama, po odstavení mláďat?(po měsíci?)Děkuji S. :-?  :-)

18 Merilin Merilin | 18. prosince 2015 v 23:34 | Reagovat

[16]: Dobrý den Natalio, chtěla bych se zeptat, jestli Vám samička zemřela? Mám samičku, která nikdy mláďata neměla a jsou jí tři roky. Nedávno jsem byla u své známé, která má samce a oni tam pobíhali. Je jasné,že si jí namlouval, ale ona na něj stříkala moč a kousala ho, ale stejně jsem v tomhle paranoidní, protože pokaždé, když jí mám na sobě tak cítím prsty, jakoby něco kopalo do jejího bříška. Šíleně se bojím, aby nebyla nakrytá. Děkuji za odpověď :)

19 Verča Verča | 18. listopadu 2016 v 8:54 | Reagovat

[5]: kravina to neni musela jsi jí hlídat pretože ta moje který byly 3 roky a byla březí mi umřela

20 Teri Teri | 20. ledna 2017 v 16:12 | Reagovat

Strašně se bojím o své morče bojím se že zemře myslíte že je to časté úmrtí bez při porodu mám že svím morčetem strašně krásný vztah :-x

21 lenka taborska lenka taborska | 16. srpna 2017 v 15:15 | Reagovat

Dobry den mam morce skinny a vubec se mi nelibi protoze mela uz rodit a nerodi a mam o ni velice uz strach kdo tomu rozumi tak jak da vedet dekuji predem

22 JamesAccig JamesAccig | E-mail | Web | 8. července 2018 v 16:24 | Reagovat

создание сайтов стоимость seo продвижение По всем возникшим вопросам Вы можете обратиться в скайп логин SEO PRO1 мы с удовольствием ответим на все интересующие вас вопросы...Анализ вашего интернет-проекта бесплатно

23 evgenJup evgenJup | E-mail | Web | 15. července 2018 v 19:52 | Reagovat

<a href=http://textipesenok.ru>Тексты песен и караоке</a>

24 Kevinrit Kevinrit | E-mail | Web | 17. července 2018 v 3:48 | Reagovat

Здраствуйте
Я Антон, и я хочу рассказать вам информацию о сайте http://www.professional-trafik.ru.
Портал - то место где вы можете купить на пакет трафика для веб сайта.
Вашему вниманию предоставляется трафик высокого уровня, который распознается современными системами статистики.
Наш трафик  преднозначенны для повышения дохода в системах контекстной рекламы adsense.
Надеемся, вам понравится полезный функционал, на нашем  портале .

<a href=https://professional-trafik.ru/wp-content/uploads/2017/02/2-150x150.jpg>как заказать тракфит Читать подробнее ...</a>

25 biono biono | E-mail | 18. července 2018 v 11:38 | Reagovat

Всем привет, подскажите в каком месте не возбраняется взять высококачественные неординарные времена

26 xgesesol xgesesol | E-mail | Web | 21. července 2018 v 7:04 | Reagovat

cheap viagra <a href= http://viagra17.com >viagra sale</a>

27 Petr Petr | E-mail | 21. července 2018 v 16:05 | Reagovat

Zdravím může mi někdo poradit.Co se děje se samičku když je gravidni a krvácí máme o ní strach 😱 děkuji za odpověď Spáčil O_O  :-(

28 vntesevx vntesevx | E-mail | Web | 21. července 2018 v 20:44 | Reagovat

cheap viagra <a href= http://viagra17.com/cialis-or-viagra >viagra without a doctor prescription from canada</a>

29 dtapyxez dtapyxez | E-mail | Web | 22. července 2018 v 5:24 | Reagovat

check this out <a href= http://viagra17.com >viagra sale</a>

30 myxrpasr myxrpasr | E-mail | Web | 22. července 2018 v 10:59 | Reagovat

fqaotl <a href= https://sildenafilcitrategenericviagra100mg.com# >sildenafil 20 mg tablet</a>

31 dttvnnka dttvnnka | E-mail | Web | 23. července 2018 v 9:39 | Reagovat

gwysui <a href=  http://viagrawithoutadoctorprescriptionneu.com# >viagra without a doctor prescription usa</a>

32 gcakdfgo gcakdfgo | E-mail | Web | 23. července 2018 v 11:32 | Reagovat

skqebh <a href= http://cialisneu.com# >cialis online</a>

33 dwhxlruf dwhxlruf | E-mail | Web | 23. července 2018 v 15:36 | Reagovat

zmrxyo <a href=  http://viagrawithoutadoctorprescriptionneu.com# >viagra without doctor prescription</a>

34 ccmeywud ccmeywud | E-mail | Web | 23. července 2018 v 17:40 | Reagovat

gyydrw <a href= http://sildenafilneu.com# >sildenafil 100 mg</a>

35 wirnbbwk wirnbbwk | E-mail | Web | 23. července 2018 v 21:56 | Reagovat

cbdlcd <a href=  http://viagrawithoutadoctorprescriptionneu.com# >rsa anti-fraud command center</a>

36 jzcecvqj jzcecvqj | E-mail | Web | 24. července 2018 v 2:26 | Reagovat

tamwgs <a href=  http://viagrawithoutadoctorprescriptionneu.com# >viagra without a doctors prescription</a>

37 nnwumvzu nnwumvzu | E-mail | Web | 24. července 2018 v 4:44 | Reagovat

fejbqj <a href=  http://viagrawithoutadoctorprescriptionneu.com# >viagra without a doctor prescription</a>

38 tokorhax tokorhax | E-mail | Web | 24. července 2018 v 14:09 | Reagovat

nttnhe <a href=  http://viagrawithoutadoctorprescriptionneu.com# >viagra ad</a>

39 bfpjdjwp bfpjdjwp | E-mail | Web | 25. července 2018 v 2:13 | Reagovat

khplaj <a href= http://sildenafilneu.com# >rsa anti-fraud command center</a>

40 brhpkgua brhpkgua | E-mail | Web | 25. července 2018 v 17:39 | Reagovat

b <a href= http://viagratph.com# >buy viagra</a> manner <a href=http://viagratph.com#>buy viagra</a> viagra

41 MathewZoode MathewZoode | E-mail | Web | 28. července 2018 v 2:52 | Reagovat

<a href=https://www.affiliate-programs.biz/how-to-choose-a-site-niche/>how to choose a site niche</a> - adult networks, traffic brokers review

42 LloydHet LloydHet | E-mail | Web | 6. srpna 2018 v 5:24 | Reagovat

<a href=https://www.fbtracker.org/>service for hacking facebook profiles, accounts</a> - track facebook, hack page facebook program

43 hutvrzgb hutvrzgb | E-mail | Web | 6. srpna 2018 v 23:25 | Reagovat

y http://prednisonevikky.com# prednisone online <a href= http://prednisonevikky.com# >prednisone</a> late

44 svulenkk svulenkk | E-mail | Web | 7. srpna 2018 v 2:58 | Reagovat

clomid over counter <a href= http://clomidvikky.com# >clomid online</a> once

45 ooswpxri ooswpxri | E-mail | Web | 7. srpna 2018 v 21:10 | Reagovat

a http://viagravikky.com# buy generic viagra online <a href= http://viagravikky.com# >viagra without the prescription</a> knowledge

46 nvcgsbfv nvcgsbfv | E-mail | Web | 8. srpna 2018 v 16:56 | Reagovat

clomid <a href= http://clomidvikky.com# >clomid over counter</a> thee

47 dbtimmga dbtimmga | E-mail | Web | 8. srpna 2018 v 18:09 | Reagovat
48 ygbplgqw ygbplgqw | E-mail | Web | 14. srpna 2018 v 9:08 | Reagovat

v <a href= http://viagratph.com >buy viagra</a> should <a href=http://viagratph.com>buy viagra</a> viagra online

49 vimceymz vimceymz | E-mail | Web | 16. srpna 2018 v 1:20 | Reagovat

d <a href= http://viagratph.com >cheap viagra</a> little <a href=http://viagratph.com>cheap viagra</a> buy viagra generic

50 viyzrrbj viyzrrbj | E-mail | Web | 17. srpna 2018 v 15:06 | Reagovat

n <a href= http://viagratph.com >buy viagra generic</a> saying <a href=http://viagratph.com>buy cheap viagra</a> buy viagra generic

51 jsfbaawm jsfbaawm | E-mail | Web | 17. srpna 2018 v 17:31 | Reagovat

s <a href= http://viagratph.com >cheap viagra</a> and <a href=http://viagratph.com>buy viagra</a> buy viagra

52 Albertvar Albertvar | E-mail | Web | 20. srpna 2018 v 19:38 | Reagovat

<a href=https://cardswm.com/>создать карту вебмани</a> - как оплатить на кошелек webmoney с карты, карты вебмани.

53 Keithwogue Keithwogue | E-mail | Web | 28. srpna 2018 v 6:56 | Reagovat

台北-中和【均媄醫美診所】─台北微整形、童顏針、玻尿酸最推薦的醫美診所! http://micro-plastic.com/

54 RobertCex RobertCex | E-mail | Web | 28. srpna 2018 v 10:51 | Reagovat

<a href=http://vyrubka-derevev.ru/arenda-drobilki-izmelchitelya-vetok>измельчение древесных отходов</a> - измельчение древесных отходов, аренда мульчера

55 CharlesSit CharlesSit | E-mail | Web | 5. září 2018 v 16:16 | Reagovat

<a href=http://www.biznesinfo.ru/articles/5424.html>какая лазерная коррекция зрения</a> - коррекция lasik, катаракта причины лечение профилактика

56 RichardBam RichardBam | E-mail | Web | 7. září 2018 v 8:41 | Reagovat

look these up <a href=http://tfarjo.pro/>Film Streaming vf</a>

57 viagra pills viagra pills | E-mail | Web | 9. září 2018 v 9:27 | Reagovat

I am happy to see this you tube video at this web site, thus now I am also going to add all my videos at YouTube site.

58 sildenafil cost sildenafil cost | E-mail | Web | 9. září 2018 v 21:22 | Reagovat

One extra technique in favor of advertising your website is posting comments on unique directories with your web site link.

59 Markerows Markerows | E-mail | Web | 12. září 2018 v 18:04 | Reagovat

coolmetec 20 25mg viagra
<a href="http://viagrafanlux.com">sildenafil 100mg</a>
generic viagra best deal
<a href=http://fanluxviagra.com#generic+viagra+available>100 mg viagra lowest price</a>

60 viagra generic availability viagra generic availability | E-mail | Web | 12. září 2018 v 23:08 | Reagovat

Hello everyone, I know YouTube video includes fewer bytes of memory due to that its quality is bad, except this YouTube video has wonderful picture features.

61 Markerows Markerows | E-mail | Web | 13. září 2018 v 2:58 | Reagovat

farmacia online viagra originale
<a href="http://viagrafanlux.com">sildenafil 100mg</a>
generic viagra overnight delivery
<a href=http://fanluxviagra.com#viagra+online>viagra generic availability</a>

62 Markerows Markerows | E-mail | Web | 13. září 2018 v 5:25 | Reagovat

baycip 500 mg 20 comprimidos viagra
<a href="http://viagrafanlux.com">generic viagra</a>
acquisto viagra online sicuro engineering
<a href=http://fanluxviagra.com#viagra+substitute>generic viagra</a>

63 Markerows Markerows | E-mail | Web | 13. září 2018 v 14:51 | Reagovat

zopivane generic viagra
<a href="http://viagrafanlux.com">viagra tablets</a>
mepartricina generico do viagra
<a href=http://viagrafanlux.com#viagra+tablets>generic viagra prices</a>

64 buy generic viagra online buy generic viagra online | E-mail | Web | 13. září 2018 v 15:16 | Reagovat

This website is containing a good material of comic YouTube videos, I liked it a lot.

65 female viagra pills female viagra pills | E-mail | Web | 13. září 2018 v 19:54 | Reagovat

For most up-to-date information you have to visit internet and on the web I found this site as a finest website for most recent updates.

66 viagra for women viagra for women | E-mail | Web | 13. září 2018 v 20:08 | Reagovat

One more thing that I wish for to share here is that, whatever you are using free blogging service except if you don’t update your blog on regularly basis then it’s no more importance.

67 viagra prices viagra prices | E-mail | Web | 13. září 2018 v 21:40 | Reagovat

I’m gone to say to my little brother, that he should also pay a quick visit this website on regular basis to take updated from newest news.

68 viagra generic viagra generic | E-mail | Web | 14. září 2018 v 0:09 | Reagovat

This post about SEO provides clear picture in support of new SEO visitors that how to do Search engine optimization, so keep it up. Nice work

69 viagra uk viagra uk | E-mail | Web | 14. září 2018 v 2:25 | Reagovat

Touche. Sound arguments. Keep up the great work.

70 viagra for sale viagra for sale | E-mail | Web | 14. září 2018 v 4:05 | Reagovat

Hi, everything is going fine here and ofcourse every one is sharing data, that’s genuinely excellent, keep up writing.

71 viagra cost viagra cost | E-mail | Web | 14. září 2018 v 4:14 | Reagovat

Hi dear, me and my mom are also watch comic movies but after I completed my homework

72 cost of viagra cost of viagra | E-mail | Web | 14. září 2018 v 4:40 | Reagovat

If you are paying attention to learn Web optimization techniques then you have to read this piece of writing, I am sure you will take much more from this paragraph concerning Search engine marketing.

73 sildenafil 100 mg sildenafil 100 mg | E-mail | Web | 14. září 2018 v 16:55 | Reagovat

One other technique in favor of promoting your website is posting comments on unique directories with your web site link.

74 Markerows Markerows | E-mail | Web | 14. září 2018 v 18:21 | Reagovat

is generic viagra legal in australia
<a href="http://viagrafanlux.com">where to buy viagra</a>
potensmedel viagra online
<a href=http://fanluxviagra.com#viagra+for+men>viagra substitute</a>

75 Markerows Markerows | E-mail | Web | 14. září 2018 v 19:55 | Reagovat

oxazepam 50 mg wirkung viagra
<a href="http://viagrafanlux.com">buy viagra online</a>
zinnat 250mg 5ml generico do viagra
<a href=http://viagrafanlux.com#viagra+cost>cost of viagra</a>

76 buy viagra online buy viagra online | E-mail | Web | 15. září 2018 v 5:24 | Reagovat

This paragraph is nice and fruitful in support of all new PHP related web programmers; they must study it and do the practice.

77 where to buy viagra where to buy viagra | E-mail | Web | 15. září 2018 v 6:00 | Reagovat

YouTube carries not just humorous and humorous video clips but also it includes educational related movies.

78 female viagra pills female viagra pills | E-mail | Web | 16. září 2018 v 14:16 | Reagovat

Hi I am from Australia, this time I am watching this cooking related video at this web site, I am actually glad and learning more from it. Thanks for sharing.

79 Markerows Markerows | E-mail | Web | 16. září 2018 v 20:52 | Reagovat

prolopa 200/50mg com 30 comprimidos viagra
<a href="http://viagraluxfan.com">viagra prices</a>
art 150 cf inciso viagra
<a href=http://viagraluxfan.com#viagra+100+mg>viagra online</a>

80 viagra pills viagra pills | E-mail | Web | 16. září 2018 v 23:50 | Reagovat

Hi, can any body help me how to download this video tutorial from this web page, I have watched and listen it here but wish for to download it.

81 KeithIrons KeithIrons | E-mail | Web | 20. září 2018 v 1:46 | Reagovat

<a href=http://tonirovki.net/ru/%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%BB-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%81%D0%BA/>пленка в подольске</a> - полировка авто в подольске, карбон в подольске.

82 Justinfaw Justinfaw | E-mail | Web | 23. září 2018 v 11:41 | Reagovat

極道光碟屋 http://avgood-store.com/

83 Andrewprent Andrewprent | E-mail | Web | 23. září 2018 v 21:03 | Reagovat

http://micro-plastic.com/ 台北-中和【均媄醫美診所】─台北微整形、童顏針、玻尿酸最推薦的醫美診所!

84 lewistd18 lewistd18 | E-mail | Web | 8. října 2018 v 11:33 | Reagovat

Updated put forth number:
http://hot.grannies.sexblog.top

85 josefakv3 josefakv3 | E-mail | Web | 10. října 2018 v 22:59 | Reagovat

Original devise
http://arab.sexy.girls.twiclub.in/?post.karlee
obgyn gambling baig three fundamentalism

86 julianxj3 julianxj3 | E-mail | Web | 13. října 2018 v 9:42 | Reagovat
87 Franksoata Franksoata | E-mail | Web | Středa v 4:28 | Reagovat

<a href=https://www.baikaleminer.com/#portfolio>асик майнер байкал цена</a> - байкал майнер x11 купить, байкал майнер x11

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama