Krmivo v zimním období

17. prosince 2011 v 11:30 | Anet |  Chov morčat
Jistě to každý z vás zná. Přišla zima a vy nevíte, co dávat morčatům k jídlu. Pořád se opakuje ta samá zelenina a na ostatní mňamky se tak trochu zapomíná → a proto jsem připravila několik tipů, kterými obohatíte vašim mazlíčkům stravu.


DOPLŇKY, ZPESTŘENÍ STRAVY; PAMLSKY

1) Byliny
Ano, i bylinky obsahují vitamíny, avšak stejně jako ostatní doplňky stravy podáváme v rozumné míře (1-2 x týdně) a ne mnoho druhů zároveň (každá z bylin má své účinky, které musíme mít na paměti), protože jsou aromatické a často také obsahují hodně vápníku (tvorba ledvinových a močových kamenů).

Byliny si můžeme v létě sesbírat sami na loukách či zahradách a poté je usušit, ale lepší jsou čerstvé, protože neobsahují tolik vápníku. V zimě je to s nimi o něco horší, protože těžko můžeme nějaké sbírat. Jedinou cestou je tedy zakoupení semen (dnes existují už i míchaná) nebo rovnou celé rostlinky.

TIP: Můžete vyzkoušet např. mátu peprnou, která podporuje prokrvení, nebo meduňku, která působí protikřečově a příznivě na zažívání. Obě navíc obsahují vitamín C. Nasušit si můžete např. rybízové listí, které našim morčatům opravdu moc chutná, nebo jitrocel kopinatý a řebříček, které pomáhají při nachlazení.


2) Větvičky na okusování
Látky obsažené v kůře mají podobný účinek jako zubní pasta, což vede ke zdravým dásním. Ohlodávání kůry také masíruje dásně, které se poté dobře prokrvují. Hlodání větví je výborný prostředek na obrušování předních zubů. Na výběr máme mnoho dřevin, např. jabloň a hrušeň. Z těch méně častých je to třeba borůvka a rybíz.

3) Ovoce
Nedoporučuje se podávat moc často, protože obsahuje hodně cukru (sušené dokonce 4x více cukru než čerstvé). Doporučuji podávat 1-3 x týdně v rozumném množství. Při příliš častém užívání může vést až k obezitě. Vhodné je třeba jablko nebo šípky, které však našim morčatům nechutnají. Nezapomeňte odstranit jádra, která obsahují kyselinu kyanovodíkovou.

4) Tráva
I v zimě můžeme trávu pěstovat, ovšem pokud nemáme k dispozici mnoho prostoru, není ji možné brát jako hl. složku potravy a zeleninu tak omezit na minimum. Proto ji podáváme v závislosti na pěstovaném množství a vyvarujeme se nadměrnému, pro morče nezvyklému, zkrmování.

Travní semena seženeme velice snadno v zahradních potřebách i v jiných obchodech. Musíme dát pozor, aby semena nebyla mořená nebo jakkoli chemicky ošetřená!

HLAVNÍ SLOŽKA POTRAVY

Zelenina
Obsahuje hodně vitamínů a záleží jen na druhu, který si vybereme (v zimě je zelenina obzvlášť důležitá a považuje se za hlavní složku potravy, protože není možnost nahradit ji trávou). Na zimu se hodí např. celer řapíkatý nebo bulvový (nať obsahuje vitamín C; vhodné oloupat), kedlubna obsahující vitamín A nebo zelí bohaté na vitamíny a minerály (ve větším množství však může nadýmat). Dalšími druhy zeleniny jsou např. petržel, mrkev, paprika (obzvlášť bohatá na vitamín C), řepa krmná.


NEZAPOMEŇME na:

  • seno, které musí mít morčata neustále k dispozici (mnoho chovatelů má stejně jako my seno z vlastní zahrady, louky)
  • čerstvou vodu - i v zimě musí mít morčata přístup k čerstvé vodě (u zvířat žijících venku musíme vodu vyměňovat častěji, protože zmrzlá studená voda není vhodná)


Článek zpracován s pomocí těchto internetových stránek: www.google.com, www.kralici.cz/morcata
 


Komentáře

1 Moniska Moniska | Web | 17. prosince 2011 v 22:13 | Reagovat

Já dávám mnohem více zeleniny než v létě, kdy jsou každý den několik hodin nebo i celý den venku na trávě.

2 Kiki a Kattynka Kiki a Kattynka | Web | 20. prosince 2011 v 14:16 | Reagovat

Tak co holky, rozjedeme náš společný blog a nebo na to kašleme :-) ;-)

3 Kiki a Kattynka Kiki a Kattynka | Web | 20. prosince 2011 v 14:16 | Reagovat

A jinak velmi nádherný Vánoční Layoutek :-)

4 ketsi ketsi | Web | 24. prosince 2011 v 12:56 | Reagovat

Koukám, že máte nový vzhled. :-) Je krásný, vánoční. A ty zvyky na Štědrý den jsou skvělé. :-D Neodolala jsem a hodila jsem si alespoň tím střevícem. :D A byla to pata, samozřejmě. :D
A ten stromeček nalevo se zlatými krásnými baňkami je úžasný. A ti morčíci jak jsou v těch kolečkách nahoře, to je... nemám pro to ani slovo. Je to samozřejmě originální, ale zároveň překrásné. :-)
**
Přiznám se, že v zimě morčuláčky krmím spíše jen tou zeleninou (především mrkev) nebo ovocem a dávky zvýším. Nějaké bylinky jsem nikdy nedávala, ale tak třeba příští rok (anebo jim něco zasadím ještě letos) dám. :) Větvičky mají k dispozici stejně jako seno a čerstvou vodu..
Co se týče trávy tak jsem uvažovala, že bych jim mohla vypěstovat na zimu. A zřejmě jim něco vypěstuji v nejbližší době... :-)
Každopádně užitečný článek, musím si z něj vzít příklad. :P Hodně užitečných rad.
**

Jinak přeji Vám holky Veselé Vánoce, hodně zdraví, štěstí, bohatého Ježíška a dobrý vstup do Nového roku. :-) Držím palečky, aby se malá morčátka narodila zdravá. Stejně tak přeji spousty chovatelských úspěchů. :c)

PS: U nás to vypadá tak, že je Amy březí. :-) Je pravda, že je ještě docela brzy na to, aby se to vědělo na 100%. Ale na ten Nový rok anebo Silvestr, bych to vědět už mohla.. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama