Před pořízením morčete

31. ledna 2012 v 11:27 | Katie |  Chov morčat
Než si pořídíme domů morče, musíme si sami položit několik otázek. Nesmíme pohlížet jen na klady chovu, protože je velice důležité respektovat i zápory. Je to jako s každým zvířetem - před pořízením jakéhokoli mazlíčka bychom měli znát alespoň několik základních informací, abychom mu mohli poskytnout co možná nejlepší péči. Čím více si o daném zvířeti přečteme, tím méně budeme nemile překvapeni. Nelze se domnívat, že morče je pouhé malé a nenáročné zvíře, protože i takovýto tvor potřebuje dostatek lásky a péče.


Zamysleme se nad těmito fakty, otázkami:
ALERGIE: Není některý z členů rodiny alergický na chlupy či seno?
VETERINÁRNÍ PÉČE: Zjistěte si základní informace o veterinárních ambulancích - až budete jednou potřebovat zajistit co nejrychlejší péči pro nemocné či zraněné morče, těžko vám pomůže zvěrolékař, který toho o morčatech ví ještě méně než vy.
FINANCE: Finance jsou v podstatě spjaty se vším, co morče bude potřebovat (veterinární péče, krmení, ubikace, ...). Musíme si být jisti, že v případě nemoci budeme schopni vynaložit větší náklady na léčbu.
DOPRAVA: Když bude třeba jet s morčetem na veterinu o víkendu či večer, v noci, musíme mít zajištěnou dopravu, protože těžko budeme v noci shánět ochotného člověka. Doprava je spjata také s případnými výstavami či propůjčením samečka na krytí - je potřeba vlastnit přepravku.
JINÉ ZVÍŘE DOMA: Nebude morčeti vadit spolubydlící a naopak? Neublíží si navzájem?
NEPŘÍTOMNOST: V době dovolené je potřeba mít někoho, kdo se o morče postará. Lze např. využít pomoci od rodiných příslušníků či některého člověka ze spřátelených chovatelů morčat.
VÝBĚH, DOSTATEK PROSTORU: Morče občas potřebuje možnost výběhu, který bychom mu měli poskytnout. Musíme dát pozor na různé kabely od spotřebičů a na ostatní věci, které by mohlo morče poškodit. Je nutno se smířit s tím, že morče může "venku" vykonat potřebu a je tedy nezbytné to po něm uklidit.
DÍTĚ: Pokud se rozhodnete pořídit svému dítěti morče, je nutné naučit ho s ním dobře zacházet - ale i přesto musíte na chov dohlížet.
MORČE = SPOLEČENSKÝ TVOR: Morče je zvíře vyžadující společnost, pro mu ji musíme zajistit. Pokud žije samo, je nutné dostatečně se mu věnovat každý den a jestliže nemáme tolik času, je velice vhodné pořídit mu kamaráda.
POTRAVA: Hlavní složkou morčecího jídelníčku je seno, čistá voda a zelenina či tráva. Je nutností zajistit si zdroj kvalitního sena. Pokud vlastníme zahradu, jistě se stane tráva levným zdrojem, ale musíme také myslet na zimu, kdy budeme muset nahradit trávu zeleninou = VÍCE NÁKLADŮ.
ČISTOTA: Ke zdravému chovu je třeba udržovat ubikaci, misku a napáječku v čistotě, také potravu musíme před podáním omýt, některou oloupat, doplňovat čistou vodu = jisté úsilí, NÁMAHA, ČAS
DOBA ŽIVOTA: Morče se dožívá až 8, vyjímečně i 10 let. Jste schopni se o něj po celou dobu starat?

Článek je vlastní prací, tudíž se na něj vztahuje autorské právo,a slouží jen jako informační zdroj (jakékoli šíření přísně zakázáno)!
 


Komentáře

1 ketsi ketsi | Web | 31. ledna 2012 v 13:57 | Reagovat

• Co se týče alergie, tak se musím přiznat, že já jsem dříve byla alergická na všechna chlupatá zvířata. Nějakým zázrakem (kterému říkám maminka :-)), alergii naštěstí nemám, na nic. Nedokázala bych si představit, že bych měla na něco alergii, díky čemu bych nemohla chovat ty své chlupáče...
• Veterináře máme u nás opravdu skvělého a jsem za to ráda. :o) Rozumíme si s ním opravdu skvěle a je vždy ochoten nám pomoci a neúčtuje si vůbec vysoké ceny jak jiní. Je skromný a vyzná se ve všech zvířátkách. :))
• Jo finance. S těmi je problém... Musím se přiznat, že nejsem zrovna z bohaté rodiny, proto nemohu koupit úplně to nejlepší (i tak se o to snažím, jim dopřát to lepší). Ostatně nebýt mamčiného spolužáka, který je truhlář a je ochoten nám zdarma dodávat krásné hobliny, nebýt toho levného, docela kvalitního krmení s probiotikem, které tak morčákům chutná a já nevím čeho ještě, že bychom neměli tolik hryzounů. ;)
• Jiná zvířata my doma máme - tři pse (na jaře roku 2013 přibyde čtvrtý) a ještě kočky, ale ty s morčaty nemají a nebudou mít žádný styk. Hafani si s pesanama rozumí, jsou v kontaktu neustále, akorát jim ta jedna (vlastně dvě :D) kradou občas mrkev, takže už kolikrát dostali pořádně nadané, že se to nesmí. :-) Ale jinak jsou na ně hodné. :)))
• Přiznám se, že vůbec netuším, jak to budu dělat, pokud pojedeme vůbec někdy na dovolenou. Již teď bez morčáků nevydržím pár hodin, natož nějaký týden. Ani netuším, kdo by se nám o ně staral, leda tak babička, ale s tou její sklerózou (respektive začínajícím alzheimerem) by to nedopadlo moc dobře. Nejhorší by bylo, kdybychom měli březí samičku, která by měla rodit v době mé nepřítomnost - no nevím, nevím. Asi bych umřela strachy a neužila si dovolenou.. Takže ani žádná volna neplánuji.:D Ale věřím, že kdybych musela na nějakou dovolenou a kdybych opravdu chtěla, tak bych někoho ROZUMNÉHO našla, kdo by se o ně pořádně postaral. :o)
Ale vůbec si to nedokáži představit, takže jak jsem říkala: dovolená nepřichází v úvahu. :-)
• Morčáky občas pouštím po celém domě, aby se proběhla - respektive po kuchyni, chodbě a mém pokoji. Jsou to takové tři místnosti, kam se dostanou a kde se jim líbí. :D Ještě mají možnost nakouknout do koupelny, ale jelikož je tam věčně tma, tak tam ani nechodí. :-) Akorát člověk musí zapřemýšlet, koho a kdy pustit, aby náhodou se nestřetli dva samečci. :)
(To tak jednou mamka měla venku Pika a pak ho šla vrátit do morčatárny a spletla se a dala ho za Mathisem a Amy, místo za Carmen. :-D Kdybych nešla za ní já, tak opravdu netuším, jak by tohle dopadlo). :D
• To u nás naštěstí nehrozí, žádné dítě, jedině já. :D Pevně věřím, ale tomu, že jsem již zodpovědná a chyby v chovu jsou na mé triko, mamka pouze vypomáhá. :o) Zacházet s nimi umím (alespoň si myslím), tak by v tomto bodě neměl být problém. :-)
Je teda pravda, že mám svoji půl letou neteř, která k nám určitě někdy přijde na prázdniny (když je ta mamka babička :D). Ale dřív jak za tři roky to nebude a upřímně, docela se bojím, aby mi něco s morčátky neudělala, až bude schopna všechny ty živé tvory a věci tahat. Nemluvě o té dětské zvídavé povaze... Abych pak seděla celý den, včetně noci u morčat. :-D Doufám, že to nebude až tak hrozné, jak mi moje fantazie ukazuje... :)
• Naši morčáci bydlí po dvou, většinou, takže nějakou tu společnost mají. A když trošku pohvízdnou, tak se jim ozve další střeštiprdlo morčecí, takže je hned hluk. :o)
• To my odebíráme seno od pana skoro až z Břeclavy, ale má ho opravdu kvalitní. Myslím luční a vždy z první seče. :o) Brali jsme si od něj opravdu hromadu sena a prodává ho velice levně. Jsou to opravdu veliké balíky a jeden myslím za nějakých 20korun. Až neuvěřitelné. (Ve zverimexu chtějí za nějaký maličký balíček kolem 30Kč a my máme mnohem krát větší a levnější a ještě jsme si jisti s kvalitou toho sena). :)) A do vody občas dostanou Celaskon. :)
Trávu jim teď přes zimu sázíme, ale jakmile začne teplo a budeme je mít kam dát, tak půjdou na zahradu chroupat. :o) A zeleninu anebo ovoce mají samozřejmě k dispozici.
• Čištění tolika morčátkům bývá otravné, to musím říct. My jim čistíme zhruba 1x za dva týdny, anebo 1x za týden, podle toho jak to mají špinavé. Tento víkend (zřejmě v pátek) se budou opět všichni čistit. :) Šílené.
Misky celé čistíme zhruba 1x za měsíc, stejně tak napaječky, jak je čas, no. :o) Čistou a čerstvou vodu dostávají samozřejmě, ještě aby ne. :o)
• Abych se přiznala, někde jsem četla, že ta zverimexová se dožívají déle, než ta šlechtěná. (Což je zřejmě fakt, protože je pravda, že ta vyšlechtěná do samotného puntíčku nemají takovou životnost). Ostatně dokonce jsem slyšela, že papírová morčiska se dožívají 3-5let, nevím zda to považovat za úplnou blbost, ale jistým způsobem na tom něco bude. Stres z výstav, jsou šlechtěná, využívaná v chovu,... Byla bych však ráda, kdyby se nám dožila pěti a více. :)) Ale to si přeje snad každý, aby mu chlupáči vydrželi co nejdéle. Představa, že by měl přijít o svého chlupatého mazlivého krasavce musí dohánět k šílenství..

(Omlouvám se za tak dlouhý komentář, kde jsem měla potřebu se vyjádřit na všechny body).

2 Charlie Charlie | Web | 4. února 2012 v 14:47 | Reagovat

hezké :)

3 Katie Katie | Web | 6. února 2012 v 14:45 | Reagovat

[1]:
○ Tak to je dobře, že už ji nemáš, pak bys nikdy nemohla mít morčátka :-)
○ To jo. Taky nejsem z bůhví jak bohaté rodiny, ale pro morčátka se snažím udělat to nejlepší :-)
○ Takoví zlobivci, že kradou mrkev? Teda :-P To jim tak chutná?
○ Téda, to se mají. My pouštíme morčátka minimálně (do velkého prostoru), protože máme dost studenou zem. Proběhnout se mají možnost jen když je čistíme (respektive klec), což je zhruba 2x -3x do týdne. (Stejně pak po nich musíme uklízet , protože jsou to neuvěřitelná prasátka :D ). A že by měli nějaký extra velký výběh to ne .. zatím. (Mimochodem ráda bych viděla, jak tvá morčátka užívají takového prostoru :D)
○ No tak snad tak zvědavá nebude a bude vědět, že morčátkům nesmí nic dělat :-)
○ To u nás je teda panečku taky hluk :-P
○ To máte dobré. Taky se dost divím nad těmi cenami maličkého balíčku sena v obchodech. To si může dovolit tak leda chovatel jednoho morčete, protože mu balíček vydrží aspoň několik dnů a zase tolik neutratí (i když ..).
○ My čistíme zhruba tak 2-3x týdně, protože jinak nám smrdí celý pokoj a morčátka tam mají úplný hnůj, což rozhodně není příjemné :D .
○ To jsem nevěděla, ale něco na tom pravdy určitě bude. :-)

(Nevadí :-) občas mám taky potřebu vyjádřit se ke všemu)

4 Moniska Moniska | Web | 6. února 2012 v 17:36 | Reagovat

Jsem ráda že u nás není na zvířátka nikdo alergický :)

Veterinářku máme úžasnou. Je jedna z mála, která se vyzná ve fretkách, ale také v hloavcích. A když tam zrovna není, jsou tam další včetně dalšího úžasné veterináře kterého všichni chválí.

Zvířátka doma máme, včetně těch, která by mohla morčeti ublížit, ale nedostanou se do kontaktu a když už, tak maximálně přes mříže.

Kdybych někam jela, morčata mi pohlídá babička, ale ani nikam nejezdím. Maximálně na chatu, tam berem všechna zvířata sebou..

Morčata běhají v mém pokoji každý den alespoň půl hodiny, ale většinou déle. Třeba v pondělí jen půl, ale ve čtvrtek 2 hodiny.

Maxíkovi jsem pořídila kamaráda Šmudlu, ale ten když dospěl, začal ho kousat. Jsou rozdělení, ale oboum se věnuji, hlavně tedy Maxíkovi, to je moje zlatíčko :)

5 Katie Katie | Web | 13. února 2012 v 18:28 | Reagovat

[4]: Tak to máš dobré. Takového veterináře bych taky chtěla jednou mít :-).

To se mají, asi bych taky měla mým morčákům udělat takový luxus :-)

To my jsme takhle spolu měli Alexe a Baxíka. Bohužel se začali kousat (dodnes má na to vzpomínku Baxovo ouško), takže jsme je oddělili a teď bydlí vedle sebe (vidí se jen přes mřížky).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama