Vybavení ubikace

25. ledna 2012 v 11:00 | Katie |  Chov morčat
Pohodlný život morčeti nelze zajistit jen tím, že pro něj připravíme dostatečně velkou a bezpečnou ubikaci s vyhovující podestýlkou! Důležitá je i dobrá miska, napáječka či jesličky na seno a trávu.

MEZI ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ PATŘÍ:

a) miska (na granule)
Správný výběr misky na granule je hodně důležitý, protože nevýhody odhalíme až používáním. Není proto na škodu zjistit si předem, jaké výhody má daný materiál a nakupovat už s konkrétním cílem. Není nutné kupovat misku na zeleninu či ovoce, protože morče si stejně pochoutku vytáhne ven.
MISKA MUSÍ BÝT: dostatečně velká a těžká (aby ji morče nemohlo převrátit /např. keramická/) a snadno omyvatelná


b) napáječka (s kuličkovým systémem "sosátka")
Pítko je vážně nutností, protože pokud je morčeti voda podávána v misce, velice rychle ji znehodnotí. Existuje mnoho druhů a velikostí, kvalitních i nekvalitních, proto je třeba dobrého výběru. Z některých napáječek může "sosátkem" samovolně unikat voda, což nám přidělá práci navíc, jak s doplňováním, tak s podestýlkou. Napáječku připevníme do ubikace tak vysoko, aby na ni morče pohodlně dosáhlo.

c) jesličky
Také je řadíme mezi nezbytnou součást ubikace, protože morčátka svou potřebu konají všude. Snadno tak seno či trávu znehodnocují. Existuje mnoho druhů jesliček a stačí si tak jen vybrat ty nejvhodnější. Pokud jsme alespoň trošku zruční, můžeme si je také sami vyrobit.
TIP: Do klecí bych doporučila plastové, upevněné zvenčí, abychom vypadávání sena či trávy snížili na minimum.

OSTATNÍ (NE (TOLIK) DŮLEŽITÉ)

○ Osobně bych pelíšek či cokoli podobného zařadila mezi vhodné věci do ubikace. Myslím si, že není od věci udělat morčátku z některého koutku v kleci odpočinkové místo. Pokud ale spolu chováme více morčat, měli bychom dát možnost pohodlného odpočinku všem, což v mnoha případech nejde (nedostatek místa apod.). Pak lze také využít tzv. houpaček, kdy je pelíšek zavěšen ze stropu klece - tím také zabráníme velkému ušpinění či počůrání.

○ Mezi nedůležité doplňky ubikace bych zařadila domeček, který není nezbytný a záleží tak pouze na chovateli, zda jej morčeti do ubikace postaví (zabírá místo, morče jej k životu nepotřebuje, k ochočení morčete nevhodný).

○ Také různé hračky nejsou vůbec podstatné. Pokud ale vlastníme čiperné a zvědavé jedince, můžeme jim dopřát trochu zábavy pořízením nějakých prolézaček (např. trubek).

Vybavení na potravu (držák na mrkev, koulička na zeleninu apod.) nejsou věcmi nezbytnými, protože se bez nich morčáci v pohodě obejdou. Jestliže ale máme doma neposedné čipery, určitě koupí nic nezkazíme.

○ Někteří chovatelé také umísťují do ubikace záchodky. Pokud ale morče není navyklé čůrat na jedno místo, je to opravdu zbytečné.


Nedávno také vyšel článek s radami, jak udržovat ubikaci a její příslušenství, takže pokud stále tápete nad údržbou, můžete si článek pročíst a obohatit tak mysl o důležité informace.

Článek je vlastní prací, tudíž se na něj vztahuje autorské právo, a slouží jen jako informační zdroj (jakékoli šíření přísně zakázáno)!
 


Komentáře

1 ketsi ketsi | Web | 25. ledna 2012 v 22:17 | Reagovat

Koukám, že všechny body (a,b,c) v ubikacích moji prcci mají... :-)

a) naštěstí nám morčáci misky nepřevrhují, protože jsou těžké, ale i tak. :o) Asi bych je zastřelila, kdyby mi odtamtud vysypávali krmivo. :D
b) jo, napaječky s kuličkovým sosátkem jsou nejlepší. :-) misky s vodou jsou opravdu k ničemu...
c) Lorynka bydlí v kleci a má k němu plastové, žlué senítko, které je z venku. Seno ji však většinou strkám dovnitř ubikace před senítko, neboť když ho strkám z venku, tak si nadrobím po celém stole do učení atp., takže se je to opravdu o nervy. ;( Původně jsme taky  Matymu kupovali jedno kovové senítko, ale jelikož bylo moc velké, tak jsme ho oddělali pryč. Do naší velké jsme do tří pater vyrobily dřevěná senítka, což se ukázalo jako chyba. Potvory červenobílé (Carmen a Pikem) to celé rozežraly. :D My si to však spravili. Takže máme v jednom patře i to kovové, které bylo původně pro Mathise. :o) Samozřejmě že právě v tom patře bydlí Piko s Carmen. :) Do naší dvoupatrové malé morčatárny přemýšlíme co dáme za senítka. Jsem zvědavá co vymyslíme. :-)

Musím se přiklonit ke stejnému názoru, že domečky jsou nedůležité. U nás má domeček jen Lorynka, ale zbytek ne. Přijde mi to zcela zbytečné, morče se pak více bojí, je plašší. ;o( Když už tak preferuji spíše nějaké plyšové pelíšky anebo nějaké ,přístřešky'.

A článek na téma jak udržovat ubikaci a její příslušenství jsem si četla. :-) Fajn článek. Možná bych si ho měla ještě jednou pročíst, když budu zítra čistit Lorynce... Třeba by se mi něco hodilo. :o)

2 ketsi ketsi | Web | 26. ledna 2012 v 11:15 | Reagovat

[1]:Asi jsem slepá, ale až teď jsem si všimla že nahoře na dessingu je malá fotografie svou prcků. :-)
Roztomiloučcí ♥. Hned bych si je vzala domů. :o)

3 ketsi ketsi | Web | 26. ledna 2012 v 11:31 | Reagovat

Abych nezapomněla... :o)

VŠECHNO NEJLEPŠÍ K NAROZENINÁM, HOLKY! :-)
Ať se Vám splní vše na co si jen vzpomenete a hlavně ať jsou jen samé úspěchy (jak v osobním životě, tak i s morčátky v chovatelském). :o)))

4 Katie Katie | Web | 26. ledna 2012 v 18:05 | Reagovat

[1]: :-) :D
To věřím, to musí člověka štvát. Jak vidím, dřevo se neosvědčilo, ale já mám takový pocit, že by to hezky ohlodaly i ty naše morčátka. Bys je měla slyšet večer jak hryžou mřížky od klece :-D Někdy je to fakt k nevydržení, nechápu co jim na tom chutná, když to nejde rozkousnout ani ohlodat :D .

No vidíš to, já úplně zapomněla poznamenat pelíšky, budu to muset napravit :-D Třeba jo :-)

[2]: To jsou, ale panejo, jak umí kvíkat :D . To je pištění, že by je člověk občas zatahal za ušiska, protože jak kolem nich někdo projde, siréna je na světě :D

[3]: Děkujeme Ti moc za přání :-)

5 ketsi ketsi | Web | 26. ledna 2012 v 18:14 | Reagovat

[4]:To by mě taky zajímalo, co na těch mřížkách mají.:D Lorelay to právě dělá taky. :D Asi jim to chutná, no. :-D
A věřím, že je to někdy k nevydržení. :D

To nevadí. :o) Ještě bych se chtěla zeptat, přibydou nějaké fotografie prcků? :-) Klidně i nekvalitní, hlavně že nějaké. :o)

To teda jo. :D Chtělo by to někdy natočit to šílené pištění. :o)

Není zač. :-)

6 Katie Katie | Web | 27. ledna 2012 v 21:45 | Reagovat

[5]: :D To asi jo, jinak si to nedokážu vysvětlit :D

Přibudou, akorát nevím kdy, pořád se k tomu jaksi nemám. Pokusím se co možná nejdřív napsat článek (respektive je už od nějakého pátku rozepsaný).

To by chtělo :-D :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama