Wien - 14. 12. 2011 (1. část)

5. ledna 2012 v 12:30 | Katie |  Memories
Bylo sedm hodin ráno a my, studenti 5. ročníku osmiletého gymnázia, odjížděli spolu se septimou (7. r. osm. gymn.) na celodenní výlet k našim sousedům, do hlavního města Rakouska - Vídně.


Po klasickém nástupu do autobusu jsme se usadili do vcelku pohodlných sedadel a ještě za tmy odjížděli z našeho městečka. Konverzace mezi námi slábla s ujetými kilometry. Jedinou zastávkou na naší asi 3,5 hodinové cestě bylo město Mikulov, kde jsme měli asi 15cti minutovou pauzu na záchod. Dívčí záchody naštěstí nezklamali a stejně jako vždy byli přeplněny a proto jsme si museli chvíli počkat. Je k neuvěření, že za pár minut strávených na WC dáte 10 českých korun, ovšem když potřebujete, hold nic nenaděláte. Po náběru všech pasažérů jsme konečně vyjeli k hranicím, kde následovala další přestávka, kterou jsme chtě nechtě trávili v sedačkách autobusu, jelikož byla určena pro kontrolu dokladů řidiče. Po dalších několika minutách jsme se dostali za hranice Česka a z okna sledovali okolní rakouskou krajinu. Mě zaujali krásné domy, které vypadali jako moderní zámky, asi největším rozdílem byla velikost, malba a vlastně celá stavba působila na dnešní dobu tak trošku moderně princeznovsky. Rozhodně se tento styl nelíbil všem, protože jsem zaslchla komentáře, které očividně neměli být pochvalou, ale spíše kritikou. Rozhodně tento typ stavby nebyl v Rakousku jediným, protože cestou jsme měli možnost zahlédnou i další, úplně odlišné. Převahu měli ale spíše domy starší a tzv. zámky se objevovali jen sem tam. Nepříliš častým prvkem byli budovy moderní, které vybočovali z řady starších domů a působili na okolní prostředí docela kýčovitě až nevkusně. Z obchodních domů, které jsme měli během cesty možnost zahlédnout, bych ráda vyjmenovala několik: Billa, Penny markt, Tesco, Lidl, Baumax ... prostě stejné, jako máme my v České republice. Ve Vídni jsme viděli několik Straßenbahnen (tramvají).

První naší zastávkou byl zámek Belvedere, kde jsme se měli zaměřit na dílo malířů Gustava Klimta a Josefa Hoffmanna. Nejdříve jsme zavítali do Horního Belvederu, kde bylo hned několik (mám dojem, že stálých) expozic od různých malířů. Celý zámek měl tuším 2 patra. Při vstupu mě zaujal vánoční strom, který byl obrácen vzhůru nohama a pod ním se nacházelo zrcadlo, které zachycovalo strom v normální poloze, takže to vypadalo, že je vlastně postaven v zemi. Kdybych měla napsat, kolik času jsme měli na projití všech expozic, jistě bych se netrefila, takže raději vám čas strávený zde nebudu upřesňovat.


Po prohlédnutí obrazů jsme se vydali do šaten pro naše bundy či kabáty a přes zahradu přešli do Dolního Belvederu, kde nás čekala mimořádná výstava děl malířů Klimta a Hoffmanna. Po vstupu jsme se v houfu vydali do šaten, které byly umístěny o patro níž a poté vystoupali nahoru, do přízemí, kde nás ihned zaujali zajímavé papíry formátu A4 zavěšené na zdi. Na nich byly vyobrazena jednotlivá písmena z příjmení obou malířů. Každé písmeno vyobrazené na papíře mělo svůj blok, ze kterého jsme si mohli utrhnout papír. Já si vybrala písmeno F a sestra A (později jsme zjistili, že na druhé straně papíru je text). Když jsme postupovali dále do nitra výstavy, narazili jsme na další takové bloky (na první sadě bloků byli vyobrazeny různé obrazce, na druhé další tvary). Měli jsme možnost vidět náčtrky malířů, které abych pravdu řekla, vypadaly jako kresby šestiletého dítěte, což nás překvapilo. Ovšem je zajímavé, že z takovýchto hrubých nákresů vzniknou pěkná díla. V poslední místnosti jsme narazili na další sadu bloků, která vyobrazovala oba malíře. Stěny v tomto místě byli "potisknuty" událostmi z různých let obou umělců, ovšem k přeložení bych potřebovala google.

Protože článek by byl velice, ale velice dlouhý, rozhodla jsem se ho rozdělit na dvě části.
Pokračování tedy bude v novém článku, který bude zveřejněn pravděpodobně v neděli 8. 1. 2012.
 


Komentáře

1 Kiki a Kattynka Kiki a Kattynka | Web | 7. ledna 2012 v 16:09 | Reagovat

Velmi krásný Layout :-)

2 ketsi ketsi | Web | 8. ledna 2012 v 14:11 | Reagovat

Ach ta Vídeň.
Mám ji mnohem blíže než nějakou Prahu či Ostravu a ještě jsem tam nebyla. Nemluvě o Bratislavě, kterou mám stejně vzdálenou jak Vídeň...

Peníze na záchodě se vybírají snad všude jak tak koukám. Je to k nevíře.
Nevím jak vypadají domy v rakousku, ale asi jak v Německu, že? Upřímně já tuhle stavbu domů zbožňuji a chtěla bych jednou v něčem takovém bydlet. Ještě lépe, kdyby můj budoucí dům byl takový ten americký, to se mi strašně líbí. :o)
To vím, že mají obchody jak my, ale udivuje mě, že Švýcarsko nemá Makro, teda myslím. :-|

Ach, když to tak všechno popisuješ, tak se mi začíná tam chtít čím dál víc. Strašně ráda bych se tam podívala... Doufám, že se mi to letos splní, neboť děcka z němčiny tam jedou a z devítek můžou jet kdo chce, tak bych byla štěstím bez sebe, kdybych mohla. Ještě je fajn to, že nám to sponzoruje náš Starosta města, takže se za to platí pouhých 500korun mám pocit. :-)

Rozhodně vím, že Vídeň je krásná a toužila bych se do ní podívat. Ale rozhodně to není jediné město, natož stát, kam bych se ráda podívala... :-)

A na pokračování se těším. :)

3 ketsi ketsi | Web | 13. ledna 2012 v 19:10 | Reagovat

Ahoj, ahoj.
Chtěla bych se zeptat jak jsou na to miminka. :-) A samozřejmě i mamina.

4 Katie Katie | Web | 15. ledna 2012 v 12:07 | Reagovat

[1]: Děkujeme :-)

[2]: Tak snad se jednou dočkáš a navštívíš obě města :-)

Nevím, možná stejně :-D Taky bych chtěla v takovém domě bydlet. Kdby se mi to ale nepodařilo, tak byh rozhodně nechtěla zkysnout někde v mrňavém paneláku, kde se člověk nemůže pomalu ani pohnout a slyší za každou stěnou hlasy.

Tak to je levné, Navíc pokud byste navštívili nějakou tu galerii či něco podobného, měli byste vstup zdarma a to se vyplatí :-) :-)

[3]: Všem se daří dobře a maličcí už hodně vyrostli. Více info snad v některém z budoucích článků, protože teď jsme měli ve škole perný týden a následujících 5 dní bude snad ještě hůř :-( .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama