Jak zlepšit své školní výsledky?

20. května 2012 v 17:09 | Katie |  Zamrkej
Najít člověka, který ví, čemu se při učení raději vyvarovat a na co naopak klást větší důraz, není lehké. Setkáváme se totiž spíše s lidmi, kteří už sice za sebou několik let ve školních lavicích mají, ale stále se neumí správně učit.

VE ŠKOLE

+ Snažte se v hodinách pochytit co možná nejvíce informací (dávejte pozor!), zaměřte se na důležité informace, nadbytečnými připomínkami se nezatěžujte. Většina učitelů na střední (a mnohdy i na 2. stupni ZŠ) odmítá psát zápis na tabuli - pište vše, co vám vyučující diktuje (v jiném případě si dělejte poznámky o výkladu). Dbejte alespoň na minimální úpravu!
 • TIP 1 - když jsem pozadu: Pokud nestíháte psát a u toho dbát na úpravu pro pozdější učení se, zaměřte se raději na samotné písmo (abyste ho později po sobě přečetli), pracujte jen s jeho velikostí (nadpisy a podnadpisy - používejte číslice a písmena, popř. symboly či podtržení). Barevnou a další specifickou úpravu raději nechte na doma (vystačíte si s propiskou). Pokud jste pozadu při předmětech jako matematika (kde rýsujete, načrtáváte, počítáte), vynechejte některé příklady (zapisujte si pouze výsledek, případně postup, abyste si s tím doma věděli rady). Vždy mějte po ruce potřebné knihy, sešity a jiné pomůcky.

+ Dbejte na dostatek energie a nebuďte unavení > dobrá svačina (nejlépe i snídaně), dostatečný spánek a správný pitný režim.
 • TIP 2 ke stravování se (nejen ve škole): Snažte se jíst tolik, abyste nepociťovali hlad a zároveň se nepřejídejte. Není dobré dopolední stravu podceňovat - přidejte si do jídelníčku více energie a vitamínů (zeleninu, ovoce), obměňujte stravu a odstraňte monotónnost. Nekupujte nezdravé minerálky, protože ani jemně perlivé se nehodí pít každý den. Nejlépe svému tělu prospějete pitím obyčejné (pitné) vody, kterou si můžete dochutit čerstvým citronem.

DOMA

NEŽ ZAČNETE
 1. Buďte nasyceni, vykonejte potřebu.
 2. Neberte si s sebou notebook či jiné přístroje, které by vás mohly rozptylovat.
 3. Nepodceňujte motivaci a vždycky si přichystejte nějakou odměnu (ať už ve formě jídla, knížky či relaxační koupele), která ve vás vzbudí větší chuť do práce.
 4. Nevhodnějším místem ke studiu je klidný a nikým nerušený koutek (při vhodných podmínkách příroda nebo místnost), kde se nemůže stát, že doplatíte na svoji slabou vůli. Sem si vezměte všechny potřebné věci, protože by vás občasné odbíhání mohlo rušit.

ZEFEKTNĚNÍ UČENÍ - základních 10. pravidel!
 1. Učte se nebo minimálně upravujte zápisy co nejčastěji (nejlépe třeba každý den, nebo o víkendu; záleží na předmětu). Nehromaďte si práci na jeden den - před testem pak zjistíte, že vlastně nestíháte estetickou úpravu (+ nebudete mít čas hledat, co vůbec máte umět) a věřte, že se vám to bude hůře učit.
 2. Text si nejprve pročtěte a až poté začněte s úpravou. Podtrhávejte, podbarvujte a jakkoli systematicky zvýrazňujte učivo, které neumíte. Značte vždy stejným způsobem (stejnými barvami či symboly) - viz TIP 3.
 3. Jestliže vám to vyhovuje, můžete si vše, co ještě neovládáte, sepsat na papír a učit se teprve z něj (mnohdy je učivo "roztahané" v pracovním sešitě, učebnici i ve vašich zápisech).
 4. Spojujte si nové pojmy se známými
 5. Učte se oboustranně (např. sociální stratifikace znamená sociální rozvrstvení - a naopak!)
 6. Někteří vědci tvrdí, že pomáhá vytvořit si z učiva příběh - zkuste si vymyslet vyprávění z probírané látky v dějepise (zapojte fakta z učebnice a přidejte trošku fantazie).
 7. Někteří studenti používají při učení nahrávací zařízení, které si později pouštějí pro snadnější zapamatování si potřebné látky (mobil, MP3 přehrávač). Stejně tak vám může pomoci čtení a následné učení se nahlas.
 8. Podle některých studií se dokáže náš mozek soustředit jen 30 minut v kuse, proto určitě není od věci dělat po půl hodince učení přestávku. Snažte se ale rozdělit si učivo tak, abyste nekončili v půlce kapitoly.
 9. Opakování je matka moudrosti. Nestačí se "našprtat" v jeden den, i když se zdá, že už vše perfektně umíte. Nejvhodnější k udržení si nabytých znalostí je zopakovat si učivo minimálně dvakrát za den (když máte méně času) nebo vícekrát za týden, čtrnáct dní (podle toho, kdy vás čeká zkouška).
 10. Učení někdy vážně může být hra. Nastříhejte si papírky a na ně napište pojmy k naučení - losujte a odpovídejte. Potom klaďte důraz na to, co vám nejde. Zkuste i jiné hry jako nalepit si učivo na papíry a rozvěsit po domě či bytě na místa, kam nejčastěji chodíte.
 • TIP 3: Já mám angličtinu rozdělenou do lekcí, které navíc zahrnují i části rozdělené písmeny (A-G). Za hodinu většinou uděláme jednu část (případně za domácí úkol, záleží na náročnosti gramatiky nebo textu). Vyučující nám vždy překládá vybraná slovíčka, která pak dává do písemné práce, tudíž si tato slova podtrhuji červeně. Doma si znovu projdu probraná cvičení a gramatiku a podtrhuji si navíc slovíčka (jinou barvou - modře), kterým nerozumím. Když nastává čas učení, dávám přednost červeně podtrženým částem, protože vím, že něco z toho se tam určitě objeví (v jiných předmětech používám většinou jiné barvy). Pokud je slovíček nebo gramatiky hodně, sepíši si vše důležité na papír, abych nemusela listovat ve třech částech mojí angličtiny (doporučuji si papír uschovat, protože nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit).


Než-li začnete kritizovat dané rady a tipy, je důležité mít na paměti, že jen silou vůle můžete ovlivnit svoje výsledky. Doporučovala bych tedy si nejdříve ujasnit, proč se chcete vzdělávat a jak moc je to pro vás důležité. Teprve pak lze uvažovat o (ne)důležitých předmětech, které by pro vás měly (mohly) být správným (chybným) krokem do budoucna.

Copyright MVP 2012 (autorská práva Morče v pohodě)
 


Komentáře

1 Moniska Moniska | Web | 25. května 2012 v 19:49 | Reagovat

Vzdálenost bohužel kazí plány mnoha lidem..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama